Rusya’dan dikkat çeken Suriye açıklaması

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İdlib konusuna bakış açısının kendilerine rehberlik ettiğini belirten Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Hangi kılıkta olursa olsun bu terörist grupların İdlib’ten çıkarılması gerekiyor ve bu ne kadar erken yapılırsa o kadar iyi” dedi.

Görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra bölgesel konular da ele alındı. İkilinin görüşmesinde en önemli konu Rusya tarafından Mısır’ın El Dabaa bölgesine kurulacak olan nükleer enerji santrali oldu.

Rus sanayi bölgesinin kurulması konusu da ikili tarafından ele alınan konular arasında yer aldı. Lavrov ve Shoukry daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

TERÖR FAALİYETLERİNE DEĞİNDİ

Yaklaşık 20 dakika süren basın toplantısında Lavrov, Rusya’nın İran, Ermenistan, Japonya, Suriye ve Libya ile ilişkilerine değinerek, Suriye’nin İdlib bölgesinde yaşananlara dair açıklamalarda bulundu. İdlib’te bazı grupların terör faaliyetlerini yoğunlaştırdığını savunan Lavrov, “İdlib’te terör tehdidi hala devam ediyor, üstelik bazı noktalarda terör grupları faaliyetlerini yoğunlaştırıyor. Dahası Rus güçlerine karşı saldırı girişimlerinde bulunuyorlar” ifadelerini kullandı.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN