Rusya’dan ABD İstihbaratına Alay

Rusya ile ABD arasındaki gerginlik devam ediyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) istihbaratının hazırladığı seçimlere ilişkin iddialara alaylı cevap geldi.

Trump’ın beklenmedik bir şekilde ABD halkını şaşırtarak büyük bir farkla başkan seçilmesi, rakibi olan Clinton’u altında farklı bazı şeyler aramaya yöneltmiş, bazı yerlerde oyların tekrar sayılmasını istemişti. ABD istihbaratı da konuya dahil olarak, detaylı araştırmasını sürdürmeye devam ederken, konuyla ilgili bazı bulgular ise Rusya’nın, ABD seçimlerine müdahale ettiği yönünde iddialara neden olmuştu. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD istihbaratının sunduğu iddialara alaylı bir şekilde yanıt vermekte gecikmedi. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Zaharova, Rus hackerların seçimlerde bazı verilerle oynadıklarını iddia eden rapora, onların ABD bir şeyleri bozmuşsa ancak iki şeyi bozmuş olabileceklerini savunarak, birincisinin ABD Başkanı Barack Obama’nın beynini, ikinci olarakta elbette Rus hackerlarla ilgili raporların kendisi olarak alaycı bir dille eleştirdi.

Sputnik’e ve RT’ye sert sözler

ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği düşünülen Rusya’ya ilişkin istihbarat yetkililerinin hazılamış oldukları detaylı raporun, kamuouyla paylaşılmasını engelleyen gizliliğinin kaldırılmasının ardından geçtiğimiz Cuma günü açıklandı. Rapora göre Rusya’da yer alan popüler medyalardan Sputnik ve RT için devlet tarafından yönetildiği söylenerek, küresel dinleyici hedef alan yayınları ve yarı resmi trol ağı olarak ifade edilirken bir yandan da Kremlin’in mesajlarını ileten platformlar olarak etkileme ağına katkıda bulundu sözleri yer aldı.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN