Reyhan Yağı Nedir?

 

Reyhan esansiyel yağı, aromaterapide yaygın olarak kullanılan bir esansiyel yağ türüdür. Ocimum basilicum bitkisinden elde edilen reyhan esansiyel yağının çeşitli sağlık yararları sağladığı bilinmektedir.

Reyhan esansiyel yağı, yapısında sağlığı geliştirdiği düşünülen bir dizi bileşik içerir. Bu bileşikler, çeşitli bilimsel çalışmalarda stresi azalttığı gösterilen lavantada da bulunan bir madde olan linalool’ü içerir.

Reyhan Yağı Nasıl Kullanılır?

Reyhan esansiyel yağının cilt üzerine uygulanması veya aromaterapide kullanılması sonucunda beynin duyguları kontrol bölgesine mesaj ilettiği fark edilmiştir.

Limbik sistem olarak bilinen bu beyin bölgesi bedenin refahını ve sinir sistemini büyük ölçüde etkiler. Aromaterapi destekçileri uçucu yağların:

 • kalp hızı,
 • stres seviyeleri,
 • kan basıncı,
 • solunum ve
 • bağışıklık sistemi gibi bir dizi biyolojik faktörü etkileyebileceğini düşünmektedir.

Reyhan Yağının Kullanım Alanları

Alternatif tıpta reyhan esansiyel yağının kullanıldığı sağlık sorunları:

 • Akne problemleri
 • Anksiyete bozuklukları
 • Panik atak
 • Bronşit
 • Soğuk algınlığı
 • Öksürük
 • Depresyon
 • Yorgunluk
 • Gut hastalığı
 • Hazımsızlık
 • Sinüzit

Bu sorunların yanı sıra reyhan esansiyel yağının ruh halini iyileştirdiği, sindirimi düzenlediği, uyanıklığı artırdığı ve kas ağrılarını yatıştırdığı bilinmektedir.

Reyhan esansiyel yağı bazen böceklenme problemi olan evlerde böcek kovucu olarak da kullanıldığı olur.

Reyhan Yağının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Yapılan çeşitli araştırmaların sonucuna göre reyhan esansiyel yağının sağlığa bazı yararları bulunduğu tespit edilmiştir.

Bu esansiyel yağın sağlığa olan faydalarını araştırmak için yapılan araştırmalardan biri 2003-2012 yılları arasında yayınlanan birkaç laboratuvar çalışmasıdır. Bu çalışma sonucunda elde edilen verilere göre reyhan esansiyel yağının kanser önleyici etkisinin olduğu, mantar hastalıkları ile savaşmada yardımcı rol oynadığımı, antibakteriyel özelliğe sahip olduğundan enfeksiyonel durumlarda kullanılabildiğine dikkat çekilmiştir.

Bu verilerin elde edilmesinde insan denek kullanılmadığı ve deneylerin yalnızca hayvanlar ile sınırlı tutulduğu bilinmelidir.

Bu çalışmalardan başka bir örnek de Biomedica dergisinde yayınlanan bir çalışmadır. Çalışmada reyhan yağının cilde olan faydaları üzerinde durulmıştır.

Çalışma reyhan esansiyel yağının akne tedavisinde yardımcı olabileceğini belirtmektedir

Çalışma için, yoğun akne problemi olan 28 kişi dört formülasyondan biri ile sekiz hafta boyunca özel bir tedaviye tabi tutulmuştur.

Tedavide kullanılan karışımlar; portakal karışımı ve reyhan esansiyel yağları, keratolitik ilaçlar (deriden lezyonları gidermek için tasarlanmış bir ilaç türü), asetik asitle karıştırılmış uçucu yağlar (bazen cilt bakım ürünlerinde bileşen olarak kullanılan bir bileşik) veya asetik asit ile keratolitik ilaç. Çalışmanın sonunda tüm grupların akne problemlerinde iyileşme görülmüştür. En yüz güldürücü değişim asetik asit karışımları ile tedavi edilen hastalar üzerinde görülmüştür.

Bu çalışmalarda bahsedilen etkiler cilt üzerine uygulanma şeklini içermektedir. Reyhan esansiyel yağının aromaterapötik kullanımında da benzer etkilerin görüldüğünden bahsedelim. Her ne kadar test sırasında difüzyon işleminden bahsedilmese de ortama difüze edilen uçucu reyhan bitkinin bu etkileri buhara maruz kalan cilt için de geçerlidir.

Satın almak için: https://aromaticsessence.com/magaza/aromaterapi-yaglari/ucucu-yaglar/reyhan-ucucu-yagi/

Reyhan Yağı Nasıl Kullanılabilir?

Reyhan yağını eğer cilde uygulamak istiyorsanız bir taşıyıcı yağ kullanarak seyreltmeniz gerekmektedir. Seyreltme işleminde tatlı badem, avokado veya jojoba yapı kullanabilirsiniz. Reyhan yağını az miktarda doğrudan cilde de uygulayabilirsiniz. Banyo suyunuza katarak da faydalarından yararlanabilirsiniz.

Reyhan esansiyel yağını birkaç damla şeklinde bir beze ya da direkt olarak dokuya serperek kullanabilir veya bir aromaterapi difüzörü kullanarak buhar şeklinde soluyabilirsiniz.

Soluduğunuz zaman sağlığa olan etkilerinden daha fazla fayda sağlarsınız. Diğer türlü cilde uygulamalarda alacağınız yararlar cilt ile ilgili durumlar ile sınırlı kalır. Ancak sinüzit, öksürük gibi durumları iyileştirmek için bir aromaterapi difüzörüne ihtiyacınız bulunmaktadır.

Uyarı!

Reyhan esansiyel yağı bir hekime danışmadan önce sürekli ilaç kullanımı olan bireylerde kullanılmamalıdır. Kullandığınız ilaçlar ile reyhanın bileşenleri tepkimeye girerek zehirleyici etki gösterebilir. Bu nedenle mutlaka hekiminize size uygun bir yağ olup olmadığını danışmalısınız.

Bazı kişilerde de alerji oluşabilir. Bu nedenle kullanım öncesinde alerji testine gerek vardır. Alerji testi için birkaç damla reyhan yağını kolunuzun iç bilek kısmına sürerek birkaç saat gözlemleyebilirsiniz. Herhangi bir kızarıklık ve kaşıntı sorunu oluşturuyorsa alerjiniz olduğu için bu yağı kullanmamalısınız.

Yağı cilde uygularken öncesinde yukarıda belirtilen diğer yağlar ile seyreltmek daha mantıklıdır. Çünkü kendi başına kullanılırken aşırıya kaçıldığında cildi ciddi ölçüde tahriş edebilecek güçtedir.

Hamileler, hamilelik şüphesi olanlar, emzirme döneminde olan anneler ve küçük çocuklar üzerinde kullanmadan önce bir hekime danışmalıdır. Bu kişilerin kullanım öncesinde hekime danışmamaları zarar görmelerine neden olabilir.

Tek başınıza herhangi bir hekime danışmadan yağı direkt olarak hastalıkların tedavisinde kullanmamalısınız. Hekiminizin önerileri doğrultusunda tedaviye yardımcı olarak kullanmanızda hekiminiz sakınca görmediği takdirde uygulama yapmalısınız. Aksi halde sağlığınızı riske sokabilirsiniz.

Hangi nedenden dolayı olursa olsun reyhan yağı kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Daha sonra uygulama yollarından birini tercih ederek reyhan esansiyel yağının sağlığa olan faydalarından yararlanabilirsiniz.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN