Retina Dekolmanı Nedir?

Retina Dekolmanı Nedir?

Retina dekolmanı
ilerleyen yaşlar ile birlikte birçok kişide sıklıkla görülen göz rahatsızlıklarının başında gelir. Retinanın arka kısmında yaşanan yırtıklar sonucunda ortaya çıkan retina dekolmanı, kişilerin günlük yaşantısında görme kaybı gibi olumsuzluklara neden olduğundan hemen tedavi altına alınması gerekir. Bu neden ile retina dekolmanı belirtileri görüldüğünde mutlaka uzman bir hekimden destek alınmalıdır.

Göz problemleri arasında yer alan ve kontrol altına alınmadığında kişilerin görme fonksiyonlarını yitirmesine neden olan retina dekolmanı gözün arka kısmında bulunan retinanın sinir tabakalarından ayrılması sonucunda kişilerde belirti verir. Pigment epiteli tabakasından ayrılan retina, buna bağlı olarak yırtık ve deliklerin olduğu yapıya sahip olurlar. Durumun böyle olması ise retinanın içerisine sıvı sızmasına neden olur.

Retina Dekolmanı Belirtileri Nelerdir?

Göz rahatsızlıklarının tamamında olduğu gibi retina dekolmanın oluşması ile birlikte görme durumlarında bazı değişimler yaşanır. Retina dekolmanında en belirgin detay gö açık ya da kapalı iken hissedilen ışık çakmalarıdır.

Işık çakmalarının beraberinde bazı kişilerde uçan cisimlerin görüldüğü de söylenebilir. Ayrıca retina dekolmanın ilerleyen aşamalarında kişinin görme alanı oldukça kısalır ve daralır. Retina dekolmanı göz kırpma eylemi ile geçmez ve her geçen gün daha da artış gösterir.

Retina Dekolmanı Tedavi Yöntemleri

Retina dekolmanı tedavileri diğer göz rahatsızlıklarından farklı olarak mutlaka cerrahi bir ameliyat gerektiren sağlık problemidir. Retina dekolmanı için yapılan bu ameliyatta retina dokusunu oluşturan jel yerine yerleştirilir. Retina dekolmanı rahatsızlıklarında hekimler tarafından genellikle vitrektomi ameliyatı yapılır. Ayrıca retinanın durumuna göre göz içerisine gaz verme işlemi de sağlanabilir.

Retina Dekolmanı Tedavi Fiyatları

Yapılan bu araştırmalar içerisinde en çok tedavinin fiyat bilgileri dikkat çeker. Retina dekolmanı rahatsızlığının birçok kişide görülmesi, bu rahatsızlık hakkında yapılan araştırmaları da artırıyor. Retina dekolmanı tedavi fiyatları uygulamayı yapacak olan kurum ve hekime göre farklılık gösterir.

Vitrektomi Ameliyatı Nedir?

Kişilerin retinasında görülen bozukluklara genel anlamda katarakt ameliyatı yapılmış olsa da vitrektomi ameliyatı da sıklıkla tercih edilir. Gözün arka kısmında yer alan vitre jeli ve retina üzerinde özel aletler ile yapılan çalışmalar, göz içerisinde küçük kesikler oluşturarak yapılan ameliyattır.

Vitrektomi Ameliyatı Neden Olur?

Vitrektomi ameliyatı hastanın durumuna bağlı olarak hekim tarafından tavsiye edilen cerrahi müdahaledir. Vitrektomi ameliyatı genellikle göz içi sıvısında görülen kanamalar, göze batan yabancı cisimler veya gözün enfeksiyon kapması durumlarında yapılır. Vitrektomi ameliyatı ile retina kendi yapısına kolaylıkla kavuşur.

Vitrektomi Ameliyatı Kimlerde Görülür?

Vitrektomi ameliyatı genel anlamda ilerleyen yaşlar ile birlikte görülen görme kayıplarında tercih edilmiş olsa da bazı kriterleri göz ardı etmemek gerekir. Vitrektomi ameliyatı şeker hastaları, göz içi kanamalar, görme merkezinde kayıp, gözün sinir ağının kopması ve görme merkezinde delik yaşayanlar için uygundur.

Vitrektomi Ameliyatı Nasıl Gelişir?

Hastanın durumuna göre hekim tarafından tavsiye edilen vitrektomi ameliyatı, hastanın durumuna göre hekim tarafından uygun yöntemler ile yapılır. Vitrektomi ameliyatının süresi hastaya uygun görülen tedavi metotlarına göre değişiklik gösterir. Vitrektomi ameliyatında genel süre 1- 2 saat sürdüğü bilinir. Genel anestezi altında uygulanan bu ameliyatta, hastanın hastanede kalması gerekebilir.
Akıllı Lensin Amacı Nedir?

Doğal göz lensinin saydamlığından hiçbir farkı olmayan akıllı lensler, katarakt rahatsızlığı veya yaşa bağlı olarak görülen görme kayıplarında tercih edilir. Kalıcı bir tedavi yöntemi olan akıllı lensler, son zamanlarda hekimler tarafından en çok tercih edilen tedavi yöntemleri arasında yer alıyor.
Akıllı Lensin Yararları ve Avantajları

Teknolojinin getirisi olan akıllı lensler, sağlamış olduğu avantajlar nedeni ile hem hekim hem de hastalar tarafından tercih edilen en ideal metotlarıdır. Akıllı lens taktıran kişiler yaşadıkları uzun ya da kıs görüş mesafesinde gözlük kullanımını bırakırlar. Bu neden ile akıllı lens fiyatları sıklıkla araştırılır.

Göz İçi Akıllı Lens Kimlere Uygulanır?

Akıllı lensler 50 yaş ve üzerinde görme kaybı yaşayan kişilere uygulanır. Ayrıca gözünde ciddi görme kayıpları olan kişilerde de uygulanmasında herhangi bir mahsur yoktur.

Akıllı Lens Fiyatları

Son yıllar da akıllı lenslerin kullanılması fiyat araştırmalarını da artırmıştır. Akıllı lens fiyatları ürün kalitesi ve uygulama yapacak olan sağlık kurumuna göre değişiklik gösterir. Ayrıca hekimler tarafından tercih edilen lens çeşiti de akıllı lens fiyatları değişikliğinde etki gösterir.

Etiketler

YORUM YAZIN