Ramazan Sohbet ve Muhabbet

Ramazanla birlikte insanlar her yıl olduğu gibi farklı bir atmosfere giriyor. İftar hazırlama telaşı, açlık ve susuzlukla gelen stres, artan misafirler, planların ve programların iftara göre düzenlemesi gibi çok şey değişiyor bu ayda. Dışarda ev evde her gün bir maraton gibi oluyor. Çalışan insanlar için de ayrı bir zor oluyor ramazan. Ancak insanlar buna rağmen çoğu zaman mutlu oluyorlar.

Ramazanın ayının vazgeçilmezleri oluştu zamanla. Bunlardan biri de diğer aylara göre daha fazla uzun uzun yapılan sohbetlerdir. Özellikle iftardan sonra sohbet daha daha güzelleşiyor. Bu sohbetler bazen öyle uzuyor ki sahura kadar da devam edebiliyor.

Sohbetlerin eskisi gibi çok olmadığı ise kabul edilmesi gereken bir durumdur. Televizyon ile birlikte insanlar arasındaki sohbetler gelişen teknoloji, internet ve internetin beraberinde getirdiği sosyal medya ile tamamen azaldı. Aslında bildiğimiz geleneksel anlamdaki sohbetler azaldı. Geleneksel sohbetler yerini sanal ağ ile yapılan sohbetlere bıraktı. Hatta bazen öyle ilginç bir durum oluşuyor ki adeta büyük sohbet odaları olan Whatsapp gibi programlar aracılığıyla yapılan sohbetler yüz yüze edilen sohbetlerin sayısından daha fazla oluyor. Sanal sohbetler insanları daha mı fazla sosyalleştiriyor ya da tam tersine insanların sosyalliği daha mı azalıyor tartışma konusu. Tabii birbirlerinden uzak, birbirlerini özleyen insanlar için oldukça faydalı olduğu, birbirinden uzak olma üzüntüsünü çok fazla giderdiği ise tartışma konusu olmayan bir gerçek.

İnternetin yaygın hale gelmesi ile birlikte ülkemizde ve bütün dünyada, hiç tanışmayan insanların dahil olduğu sohbet platformları da oluştu. Özellikle yalnızlıktan kurtulmak, sohbet bir diğer ismiyle chat için birilerini aradığı ya da hiç tanımadığı insanlarla sadece sohbet etmek isteyenler bu platformlara dahil olabiliyor. İngiltere’de “Yalnızlık Bakanlığı” kurulması göze önüne alındığında, bu platformların aslında bir ihtiyaçtan üretildiği fark edilebilir. Bazı insanlar için yalnızlık bir lüks ve bir tercihken, bazıları için ise kurtulmak istenen bir şey oluyor.

Bütün bunların yanı sıra bu değişime ayak uydurmayan, uydurmak istemeyen insanlar da var elbet. Gerçek bir sohbeti, sanal dünyada edilen sohbetlere değiştirmezler. Duygularını sadece belli standartlar çerçevesinde sınırlı olan ifadelerle belirtmek istemiyorlar.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN