Putin’den Afganistan açıklaması geldi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, görev süresi sona ermek üzereyken gerçekleştirdiği yurtdışı ziyaretlerinin son durağı olan Rusya’nın başkenti Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelmişti. Rusya lideri Putin ve Almanya Başbakanı Merkel, yaklaşık 3 saat süren görüşmenin ardından basın mensuplarına görüşmenin detaylarını aktardı.

Basın toplantısının açılış konuşmasını yapan Putin, “Sayın Şansölye ile bugünkü görüşmemiz yapıcıydı. Heyetlerin de katılımıyla ayrıntılı bir şekilde Rus-Alman ilişkilerinin mevcut durumunu ve geleceğini değerlendirdik, birçok konuda görüş alışverişinde bulunduk” dedi.

“AFGANİSTAN’A ALIŞIK OLMADIĞI YÖNETİM BİÇİMİNİ DAYATMA ÇABALARI VERİMSİZ”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Afganistan’ı çok iyi tanıyor ve biliyoruz. Bu ülkenin düzenin nasıl olduğuna ve bu ülkeye alışık olmadığı yönetim ve sosyal yaşam biçimlerini dayatma çabalarının ne kadar verimsiz olduğuna ikna olmuş durumdayız. Bu tür sosyal ve siyasi deneyler bir kez bile başarıyla sonuçlanmazken, sadece ülkelerin dağılmasına, siyasi ve sosyal sistemlerinin gerilemesine yol açıyor. Aynı zamanda Taliban da düşmanlıkları sona erdirdiklerini duyurarak, kamu düzenini sağlama, yerel halkın ve yabancı diplomatik misyonların güvenliği garanti etme sözünü verdi. Tüm bunların hayata geçirileceğini umuyorum” ifadelerini kullandı.

Uluslararası topluma, Taliban’ın ifadelerine karşı ihtiyatlı olunması mesajını veren Putin, “Uluslararası toplum, BM Güvenlik Konseyi ile koordinasyon içinde bu süreci yakından takip etmeli” dedi.

“SIĞINMACI KILIĞINA GİRMESİ MUHTEMEL TERÖRİSTLER” UYARISI

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN