Psikolog Kimdir? Ne Yapar?

Dört yıllık psikoloji lisans eğitimini almış ve mezun olmuş kişiler psikolog unvanı alırlar. Bu eğitimin üstüne yapılan klinik psikoloji yüksek lisansı ve bazı sertifika eğitimleri ile, yeni bilgi ve beceriler edinilmeye devam edilir, psikoterapi yapma yetkinliğine sahip olunur.

Dört yıllık psikoloji lisans eğitimini tamamlamış kişiler psikolog unvan’ ı alırlar. Bu eğitimin üstüne yapılan  klinik psikoloji yüksek lisansı ve  bazı sertifika eğitimleri ile, yeni bilgi ve beceriler edinilmeye devam edilir, psikoterapi yapma yetkinliğine sahip olunur. Psikoloji lisans eğitimi  almayan kişilerle psikolojik problemleri çözmeye dair yapılan görüşmeler ruh sağlığı için faydalı sonuçlar vermez.

Psikolog, yargılamadan, eleştirmeden, hemen bir sonuca atlamadan danışanını dinler ve anlamaya çalışır. Aktif bir dinleyicidir. Kişinin  yaşamakta olduğu problemi dinlerken sorduğu sorularla, neden-sonuç ilişkilerini keşfetmeye çalışır.

İnsanlar genellikle psikologa karmaşık, olumsuz ve bastırılmış duygularıyla gelirler. Terapi süreci bittiğinde ise duygularını tanımış, fikirleri  ve düşünceleri netleşmiş olarak ayrılmaları hedeflenir.

Önyargısız ve değişime niyetli bir danışan, psikolog görüşmelerinden fayda sağlayarak – kendini tanıyarak, kabul ederek ve değiştirmek istediği yanları için adımlar atmaya başlayarak- ayrılır. İleriki hayatında karşısına çıkabilecek zorluklarla baş edebilecek bakış açısına ve içsel güce kavuşmuş olur. Bu yönüyle psikoterapi, bir tek soruna odaklı değil, kişinin bütün düşünce yapısına ve değer yargılarına ayna tutan, onu kendi iç dünyasında keşfe çıkaran ve yavaş yavaş iç dünyasının hakimi haline getiren bir süreçtir. Günümüzün yoğun çalışma temposu ve stresli hayat şartları insanların bazı psikolojik sorunlar yaşamasına yol açabilmektedir. İzmir  psikolog hizmetleri ile sizlere yaşadığınız bu zor ve çalkantılı dönemde uzman klinik psikolog yardımı sağlamaktayız. unutulmamalıdır ki küçük psikolojik sorunlar bile gerekli destek ve yardım alınmadığında daha büyük sorunlara yol açabilmektedir. Birçok farklı psikolojik sorun ve rahatsızlıktan yardım alabilmek için internet sitemiz üzerinden iletişime geçebilirsiniz. bir çok kişi terapist yardımını yanlış anlamakta ve farklı düşünmektedir. oysa günümüzde en sağlıklı görünen kişilerin bile hem iş hem de aile hayatının daha düzenli bir hale sokabilmek adına psikolojik destek ve yardım almaktadır.

İzmir’ de uzman psikolog olarak depresyon, öfke problemi, sınav kaygısı, gelecek kaygısı, aile terapisi, Hipnoz ile sigarayı bırakmak gibi onlarca farklı alanda sizlere psikoterapi destek ve yönlendirme hizmetlerini sunmaktayım. hizmetlerim, uzman psikolog ilke ve kurallar çerçevesinde sizlere sunulmakta olup tamamen gizlilik çerçevesinde verilmektedir.

Web sitemiz https://www.izmirterapistim.com üzerinden iletişim kurabilirsiniz.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN