Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Aynı yanlışı dördüncü kez deniyoruz

SÖZCÜ TV Dijital Stüdyosu’nda Alişer Delek’in sorularını yanıtlayan Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Aynı yanlışı 4’üncü defa yapıyoruz. Bütün önlemler kaldırıldı. Aşıya güvenildi. Aşıda da yanlış bir düşüncesi var devletin. ‘Aşılamayı eğer yüzde 20’lerden yüzde 40’lara çıkarırsak vaka sayıları azalacak’ diye. Maalesef aşılamanın böyle bir etkisi yok. Aşılama, ancak hedefiniz olan yüzde 80 aşılama oranına gelince salgının yavaşlamaya başlar. Restoranların, kafelerin değil, iş yerleri ve toplu taşımalardaki yoğunlaşmayı engelleyecek kısıtlamalar lazım” diye konuştu.

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, SÖZCÜ TV Dijital Stüdyosu’nda Alişer Delek’in sorularını yanıtladı. Vakalardaki artışı değerlendiren Mehmet Ceyhan, şöyle konuştu:

* Vakaların artmama şansı yoktu. Biz bunu 3 defa denedik. Belli bir seviyede vakalar azalınca, maalesef onu tedbirlerle azalttık diye algıladık. Doğru değildi aslında.

* Çünkü kendi haline de bıraksanız salgın zaten belli bir noktaya çıkarıyor vaka sayısını. Sonra pik yapıp aşağıya iniyor. Buna salgın dinamiğinde doyum diyebilirsiniz.

* Virüs taşıyan kişinin etrafında yeteri kadar virüs alan kişi olunca, örneğin evin içinde 6 kişiden 4’üne bulaştırınca azalmaya başlıyor. Fakat sizin aldığınız tedbirlerden değilse azalma, bir noktada takılıyorsunuz.

“DEVLETİN AŞIDA YANLIŞ BİR DÜŞÜNCESİ VAR”

* Bir buçuk ay boyunca 5 binlerden aşağı inmeyince vaka, bu bir problemdir. Fakat tam tersi yapıldı 4. defadır. Bütün önlemler kaldırıldı.

* Aşıya güvenildi. Aşıda da yanlış bir düşüncesi var devletin. ‘Aşılamayı eğer yüzde 20’lerden yüzde 40’lara çıkarırsak vaka sayıları azalacak’ diye.

* Maalesef aşılamanın böyle bir etkisi yok. Aşılama, ancak siz hedefiniz olan yüzde 80 aşılama oranına gelince salgının yavaşlamaya başladığını göreceksiniz.

“EYLÜL’DE BU İŞİN BİTMEYECEĞİNİ SÖYLEDİK”

* 500 bin-1 milyon günlük aşılama sayıları görülünce hesaplar yapıldı. 1,5 milyona bölerek sayıyı ‘Eylül’de bu iş bitecek, maskeyi çıkaracağız’ demeye başladılar. Bunun böyle olmayacağını söylemiştik.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN