Pratik Pide İçi Hazırla Yöntemleri

 

 

Ev ortamında hem lezzetli hem de keyfinize göre güzel bir pide yapmak artık pek zor değil… İnternetten edineceğiniz bazı pide tarifleriyle beraber hem lezzetli hem de keyifli bir şekilde evinizde, kendi sağlığınıza uygun şekilde lezzetli pideler hazırlayabilirsiniz. Son derece basit bir şekilde faydalanacağınız yemek tarifleri arasında bugün sizlerde pide içi nasıl hazırlanır bu konu hakkında en ince ayrıntısına kadar bilgi sahibi olabileceksiniz.

 

Lezzetli bir pide hazırlamak için önce taş fırına ihtiyacınız var. Eğer bu yoksa mahalle fırınına da malzemeleri götürebilir ve güzel bir pide yaptırabilirsiniz. Bunun dışında da isterseniz çeşitli fırınlarda da harika lezzetleri kendi keyfinize göre çıkartabilirsiniz. Bu sayede hem lezzetli hem de isteklerinize uygun biçimde faydalanacağınız güzel bir pide nasıl yapılır, kendiniz de ev ortamında öğrenir, yapmış olabilirsiniz.

 

Lezzetli ve son derece harikulade bir lezzet noktasında siz de peynirli pidelerinizde harikalar yaratın. 2 tür peynir kullanarak bu pide içi harcına başlayabilirsiniz. Bunlardan biri lor peyniri olabilir diğeri de beyaz peynir yeterli olacaktır. Eğer 4 kişilik bir pide yapacaksanız, pratik iç harcı hazırlamada her ikisinden de 150 gr olacak şekilde ayırabilirsiniz.

 

Geri kalanlar ise standart olarak yumurta, maydanoz, tereyağı ve diğer baharatlar olarak karabiber ve kırmızı pul biberdir. Hepsini bir kaba koyarak karıştırınız ve harika lezzetin tadına siz de varın. Bunun için pratik pide hazırlama sürecinde önce hamuru yoğurup açtıktan sonra 15 dk dinlenmesine izin verirken harcınızın da karışımını yaparak, iç harca harika bir lezzet katacak kırmızı biber ile karabiberi de katıp nefis yemek yapabilirsiniz.

 

Eğer kıymalı pide yapacaksanız bu aşamada da kıymalı pide yapımında tahta kaşık kullanın. Kavurma aşamasını, iç harcı hazırlarken dikkat edeceğiniz konulardan biri bu olmalıdır. İç harcın ne kadar tahta kaşık değerek tamamlanmasını sağlarsanız, çok daha iyi şekilde lezzetli karıştırmamış olacağınızdan da emin olabilirsiniz.

 

Ayrıca pide içi nasıl hazırlanır hususunda kıymalı pide için kıyma kavurma öncesinde de kasaptan kıymanızı alırken birkaç kere makineden geçirmeyi isteyiniz. Bu kıymanın daha yumuşak olmasını sağlayacaktır. Pide iç harcında her zaman aranan şey, yumuşaklıktır. Ne kadar yumuşak kıvama sahip olursa, lezzetini de o kadar sağlamış olacağınızdan emin olabilirsiniz.

 

 

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN