Portakalın Faydaları Nelerdir ?

C vitamini açısından değeri yüksek olan, turunçgiller ailesine mensup ve potasyum, kalsiyum ve B vitamini içeriği bulunan bir bitki türüdür. Genelde kış mevsiminde tüketilen portakal lif ve asitler bakımından da oldukça zengin bir içeriği vardır. Özellikle kış aylarında tüketildiğinde vücudu mikroplara karşı koruyan ve direncini arttıran bir faydası vardır. Kış mevsiminde sık görülen soğuk algınlığı ve grip hastalıklarına karşı vücudu korur ve bu hastalıkların kolay geçmesini sağlar. Aynı zamanda içerdiği B vitamini ve magnezyum sayesinde vücut yorgunluğunun atılmasında faydası vardır.

Portakal suyu özellikle yağlı ciltlerin bakımında kullanılan bir besindir. Portakal suyunu tüketirken dikkat etmemiz gereken şey uzun süre beklememektir. Bu besinin uzun süre bekletip içerseniz içeriğindeki değerleri kaybedebilir. İnsandaki yüksek tansiyonu ve kolesterolün düşürülmesinde etkilidir. Karaciğerin çalışmasını destekler, vücuttaki kirli kanı temizler. Portakal içeriğinde folik asit vardır. Bu nedenle uzmanlar gebeler ve çocuklar için bolca tüketilmesini tavsiye etmektedir. Ayrıca portakal kabuğunda bulunan bazı vitaminler aknelerin tedavisinde kullanılır.

İçeriğindeki zengin C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir vücuttaki mikropların atılmasını sağlar. Vücudun hastalıklara karşı daha fazla güçlenmesini sağlar, hastalıklara yakalanma sıklığını azaltır. Portakal her gün tüketildiğinde böbrek taşlarının hızlı dökülmesini sağlar. Vücuttaki yağların kolay emilmesine izin vermez. Ayrıca kötü kolesterolün etkilerini azaltır. Portakal düşük kalorili bir meyvedir bu yüzden diyet listelerinin vazgeçilmez bir üyesidir. Ayrıca kan şekerinin dengelenmesinde etkilidir.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN