Polikarbon Nedir? Ne işe Yarar?

Polikarbon Nedir? Ne işe Yarar?

Polikarbon uluslararası olarak PC kısaltmasıyla bilinir. Polikarbonat levha, cama yakın ışık geçirgenliğine sahip bir üründür. Bu da kimyasallara dayanıklı, darbelere dayanıklı, ısıya dayanıklı, çizilmez ve gıda kullanımına uygun plastik bir üründür. Polikarbonatlevha genel olarak lexan, polikarbonat veya şeffaf olarak adlandırılır. Polikarbonat levhalar genellikle amorf plastiklerdir, ancak kürlendikten sonra çeşitli renklerde ve polikarbon fiyatları cama alternatif olurlar.

Polikarbon ısı ile bozulmadan reaksiyona giren plastik bir üründür. Bu malzemeyi bu kadar önemli kılan özellik, ürünün erime noktasına kadar ısıtılabilmesi, ardından soğutulup tekrar ısıtılabilmesidir.

Bu özelliği sayesinde geri dönüşüme olanak sağlar. Polikarbonat ürünler amorf malzemelerdir. Bu maddeler erime noktasına kadar ısıtıldığında aniden değil daha yavaş erime özelliğine sahiptir.

Ayrıca bir veya iki yüzü UV dayanımlı malzeme ile kaplanmış polikarbonat levha ve polikarbon tek cidarlı ve çift cidarlı köpük levhalar olarak çeşitli renk, kalınlık, farklı özellik ve özelliklerde üretilebilir.

Genellikle ölçülerinde polikarbonat inşaat alanındaki her türlü açıklığın kapatılmasında kullanılabilir. Yüksek süneklik ve dayanıklılığa sahiptir. İyi izolasyonu ve mukavemeti nedeniyle seralarda cam ve naylona alternatif olarak yaygın olarak kullanılır.

Polikarbon Nerelerde Kullanılır?

Polikarbonat malzemenin laboratuvarlarda yaygın olarak kullanılan bir forma sahip olduğu söylenebilir. Çeşitli binaların cam yapılarında, özellikle yapı malzemelerinin bir parçası olarak sıklıkla kullanılır. Sürdürülebilir bir yapıya sahip olması, levha imalatında UV korumalı polikarbonat kullanımını artırmıştır. Son derece işlevsel olmasına rağmen, boru üretiminde en popüler malzemelerden biridir. Uzun kullanım ömrü avantajına sahip olan polikarbonat malzemeden çeşitli hammaddeler elde edilir.

Polikarbon Nasıl Kesilir?

Toplu polikarbonat siparişlerinde üretim aşamasında istenilen ölçülerde yapılabilir. Malzemeler, kesme ve boyutlandırma olmadan, fire vermeden düşük maliyetle istenilen seviyelere ulaşır. Polikarbonat levhaları kesmenin basit ve etkili bir yöntemi maket bıçağı kullanılır.  Dekupaj testereleri ve benzeri elektrikli aletler de ölçeklendirmek için kullanılabilir, ancak kesme işlemi sırasında salınan toz parçacıkları özellikle kanallı polikarbonat levhalara nüfuz eder ve göz yorar.

Katı polikarbonat levhalar yönlendirici yatağında boyutlandırılabilir. Elektrikli aletle kesmek mümkün olsa da, kesme kenarları düzgün olmayacak ve keskin kalacaktır. Kesim yüzeyleri profil tarafından kapatılmayacak ve açıkta kalacaksa cnc router tercih edilmeli, keskin köşeler pah yapılmalıdır.

Solid polikarbonat levhalar cnc router yataklarında ebatlanır. Elektrikli aletlerle kesim yapılabilse de, kesme işleminden kaynaklanan çıkıntılı kenarlar ve köşeler düzgün olmayacak ve keskin kalacaktır. Kesim yüzeyleri profil tarafından kapatılmayacak ve açıkta kalacaksa cnc router tercih edilmeli, keskin köşeler pah yapılmalıdır.

Polikarbon Ölçüleri Nedir?

Polikarbonat levhaların kullanım alanları oldukça gelişmiştir. Özellikle imalat sanayinde kullanıldığı bilinmektedir. Endüstride ve laboratuvarlarda kullanılmasının yanı sıra ev eşyalarında da kullanımları popülerlik kazanmaktadır. Polikarbon eni 100cm- 105cm – 120cm ve 210cm olarak üretilebilmektedir.

Stok boyu 600cm olmasına rağmen özellikle projeler için daha uzun ve daha kısa ölçülerde rahatlıkla imal edilebilir.  Dikkate alınması gereken konu, polikarbonat levhaların işlenmesi ve ölçeklenmesidir. Çok büyük ebatlar üretildiğinde genişlemenin artacağı hesaplanmalıdır.

Polikarbon Fiyatları Ne Kadar?

Çeşitli özellik ve seçeneklerde üretilenpolikarbon levha malzemeler de yalıtım olarak kullanılabilir. Son zamanlarda çeşitli bölge ve bölgelerdeki yapılarda kullanılmaya başlanan bu malzemeler, farklı özellik ve içeriklerine göre farklı fiyatlarda satılır.

Özelliklerine göre polikarbon fiyatları değişmekle birlikte genel olarak uygun kullanılan malzemelerdir. Ayrıca kullanıldığı bölge ve bölgeye göre ağırlığı kolay ve güvenilir bir şekilde taşıma özelliği ile de öne çıkan malzemelerden biridir.

Bu malzemelerin birleştirilmesi süreci polikarbonat kolaylaşmıştır ancak ustaların ve eşleştirmeyi yapacak firmanın kalitesi son derece önem kazanmaktadır, bu nedenle gerekli araştırmaların yapılması gerekir.

Etiketler

YORUM YAZIN