Perma nedir? Perma nasıl yapılır?

Perma Nedir? Nasıl yapılır?

Bu yazımızda perma nedir? nasıl yapılır? sorularına cevap verip konu hakkında kısaca bilgi vereceğiz.

Perma Nedir?

Perma, düz saçlara kimyasal işlemler yoluyla dalgalı veya kıvırcık şekli verme işlemine denir. Bu işlemle saç 2 veya 5 aya kadar kıvırcık veya dalgalı kalmaktadır. Saçları düz olan kişiler dışında saçı zor şekil alan kişilerde bu işlemi tercih etmektedir. 2 çeşit perma türü vardır. Bunlar ince perma ve iri dalgalı permadır.

Perma fiyatları saçın uzunluğuna göre değişmektedir fakat ortalama olarak 200-300 TL civarındadır. Perma ilacı saçın diplerine sürülmemelidir çünkü saç diplerini yakabilir. Perma işleminden sonra çıkan yeni saçlar kıvırcık olmayacaktır eğer dipten perma yaptırırsanız ilerleyen zamanlarda diplerdeki perma görüntüsü bozulacaktır.

Perma Nasıl Yapılır?

Perma yapılmaya ilk olarak saçların yıkanmasıyla başlanır. Bunun nedeni ise saçlarındaki kütiküllerin kaldırarak ilacın saça iyice nüfuz etmesini sağlamaktır. Ardından perma ilacı veya solüsyonu saça sürülür ve saç iyice taranır. Bu işlemden sonra saç tutamlara ayrılır ve istenilen saç boyuna göre sarılır.

Tüm saç bitene kadar bu şekilde sarılmaya başlar. Saç dibine kadar sarılması önerilmez çünkü saç dipleri yanabilir. 15 dakika kadar saçlar bigudili şekilde bekletilir. Ardından bigudiler çıkarılmadan saç durulanır ve bigudilerin üstüne üzerine ikinci kez perma ilacı sürülür.

Bu işlemde 5 dakika kadar bekletilir ve bigudiler açılmaya başlanır. Saçın dalgasını bozmamaya dikkat ederek saç tekrar durulanır. Ardından şekillendiriciler ile saçın dalgası belirginleştirilir. Evinizde saçınızı vigo ile kurutarak saçlarınızın dalgasını daha kalıcı hale getirebilirsiniz.

Perma İşlemi Hangi Saçlara Uygulanabilir?

Bu işlem düz saçlara veya kalın telli saçlara uygulanabilir. Saçların boyalı veya boyasız olması önemli değildir. Boyalı saça da boyasız saça da uygulanabilir.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN