Patlamayla İlgili Bozdağ: 18 Kişi Gözaltında

İzmir Adliyesi önünde geçtiğim Perşembe (5 Ocak 2017) bombalı saldırı düzenlenerek bomba yüklü araç patlatılmıştı. Saldırganların bağlı olduğu örgüt araştırılıyor.

İzmir Bayraklı İlçesi’nde Adliye önünde gerçekleştirilen bombalı saldırının ardından olayın boyutu ortaya çıkmaya başladı. Olayla ilgili geniş çaplı araştırma yürüten Emniyet Müdürlüğü, olayın hangi örgütle bağlantılı olduğunu çözmeye çalışıyor. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Saldırıyı yapanların kimlik tespitinin yapıldığı ancak kamuoyuyla paylaşamadıklarını söyledi. Bunun nedenini ise saldırganların bağlı oldukları örgütün tespit edilme aşamasında olduklarını, soruşturmanın sağlığı açısında paylaşılmaması gerektiği mesajını verdi.

Planlarında içeri girmek varmış

Saldırganların adliye binası içine girip orada bomba patlatmak istediklerini, olası bir önlemle büyük bir facianın önlendiğini belirten Bozdağ, erken davranmanın can kaybını engellediğini söyledi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ saldırganların ne yapmayı planladıklarını açıkladı. Saldırganlardan birisinin valizle birlikte terör soruşturmalarının yürütüldüğü mahkemelerin önünde iniyor diye konuşan Bozdağ, valiz şeklindeki çantanın içinde ağır silahlar olduğunu söyledi. Diğer saldırganın ise bomba yüklü aracın patlatılan noktaya getirildiğini söyleyerek C bloka yönelik engellenmeseydi büyük bir saldırı gerçekleştireceğini açıkladı.

18 kişi gözaltında

Bekir Bozdağ yapılan terör saldırısında yaralanan yurttaşlara da değinerek olayda 9 kişinin yara aldığını 7 kişinin ise hastanelerde tedavilerinin devam ettiğini dile getirdi. Bozdağ, yaralanan yurttaşlardan 3 kişinin avukat olduğunu 2 kişisinin polis ve 2 kişinin de sivil vatandaş olduğuna değindi. Bozdağ açıklamasının devamında saldırganlarının PKK ile bağlantılı olduklarını vurgulayarak 18 kişinin gözaltına alındığını söyledi. Soruşturmaların devam ettiğini ve saldırganların kimliklerinin açıklanamayacağını duyurdu.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN