Patent Başvurusu Nereye Yapılır?

Patent Başvurusu Nereye Yapılır?

İnsanlık tarihi dikkatli bir şekilde incelendiğinde bazı buluşların öne çıktığını ifade edebiliriz. Elektriğin bulunması, tekerleğin bulunması ve daha birçok buluş; sahibi ile anılır. 2020’li yıllarda olduğumuz şu günlerde bir şeyleri değiştirmek veya geliştirmek adına birtakım buluşlara imza atan kişi ya da kurumların işinin daha zor olduğunu ifade edebiliriz. Bilhassa dijital dünyaya aktarılan korunmasız bir buluş; başkaları tarafından izin alınmadan kullanılabilir. Patent; bu tür durumların yaşanmasının önüne geçer. Buluş sahibi kişi ve kurumların aklında patent başvurusu nereye yapılır sorusu mevcuttur.

Patent Başvurusu Nasıl Yapılır?

Patent başvurusu; tıpkı marka tescil başvurusu gibi Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılır. Türk Patent Enstitüsü; herkesin bildiği üzere tüm faaliyetlerini Sanayi ve Çalışma Bakanlığı’na bağlı olarak gerçekleştirir. Bu yüzden, patent almak için ivedilikle Türk Patent ve Marka Kurumu’na müracaat edilmelidir. Patent başvurusu; istenildiği takdirde kurum tarafından yetkilendirilen vekiller aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Bunun yanı sıra, buluş sahibi kişinin doğrudan başvuru yapması da ihtimaller dahilindedir.

Patent başvurusu yapmak adına detaylı bir çalışma gerçekleştirilmelidir. Her şeyden önce, tarifname adı verilen dosyanın eksiksiz olarak hazırlanması gereklidir. Tarifname; Türk Patent ve Marka Kurumu’na sunulmalıdır. Ayrıca, başvuruya konu olan buluşun birtakım kriterlere sahip olması gereklidir. Uzmanlar; buluşa dair bir değerlendirme yaparlar. Bu sayede, buluşun eksiklerinin olup olmadığı ortaya çıkarılır. Buluşun eksiklerinin tamamlanması ve prosedüre uygun bir şekilde Türk Patent ve Marka Kurumu’na sunulması son derece önemlidir. Bu noktada, buluş sahibinin yardım alması gerekli hale gelir. Aksi takdirde, çok iyi buluşların dahi birtakım basit hatalar yüzünden patent alamamasına rastlanır.

Patent almak isteyen bir buluşun birtakım özelliklere sahip olması gereklidir. Her şeyden önce, yenilik vaat edip etmediğine bakılır. Ayrıca, sanayiye uygulanabilirlik; son derece önemli bir kriterdir. Mükemmel olarak nitelendirilebilecek bir buluşun sanayiye uygulanabilir bir tarafı olmadığı takdirde patent alması mümkün değildir.

Neden Patent Başvurusu Yapılmalıdır?

Bir buluş ortaya çıkarmak oldukça zordur. Zaman ve emek verilerek oluşturulan buluşun korunması bir gereklilikten ziyade zorunluluktur. Patent başvurusu ile patent hakkı elde edildiği takdirde söz konusu buluşun belirli bir süre boyunca yalnızca sahibi tarafından kullanılması mümkün hale gelir. Ayrıca, patent; üçüncü kişilerin buluştan para kazanmasının önüne geçer. Bunun yanı sıra, patent başvurusunun gerekliliği şu şekilde özetlenebilir:

  • Buluş sahibi; patent sayesinde buluşu kiralama ve satma hakkını elde eder.
  • Patent; işletmenin hem maddi hem de manevi açıdan daha güçlü olmasını sağlar.
  • Üçüncü kişiler; buluşu izinsiz bir şekilde kullanabilirler. Bu noktada, patent; buluş sahibine üçüncü kişilerle hukuki yollarla mücadele etme ve tazminat geliri kazanma hakkını sunar.
  • Patent; sözleşmelere konu olabildiği gibi pazarlama unsuru olarak da kullanılabilir.
  • Patent başvurusu ile hak elde edilmesi; diğer buluş sahiplerini cesaretlendirir.

Etiketler

YORUM YAZIN