Parmak Ağrısının Nedenleri

 

 

Genellikle yoğun fiziksel aktivite sonrası yaşanılabilir ve gayet normaldir.

Bu aktivitelerden kastımız oynanan halı saha maçı, voleybol, basketbol vb. Fakat bir zorlama olmaksızın yaşanan parmak ağrıları, sızlamaları, ciddi bir sağlık sorununa işaret ediyor olabilir dikkat etmelisiniz. Zaman zaman herkes parmak ağrısı çekebiliriz, nedenini bilmediğimiz, tespit edemediğimiz ağrılar oluşabilir. Eğer kronik hale gelirse eklemlerde hasar oluşmaması için doktorunuza başvurmanız gereklidir. Tespit edilip tedaviye başlanmalıdır.

Elle temas edilen spor oyunlarından sonra, marketten dönerken ağır poşetler taşıdığınızda bir süre sonra eklemlerinizde hafif ağrılar oluşabilir. Bağ dokuları, kas ve tendonlar eklemi korumakla görevlidir fakat yükün ağır ve çok olması durumunda basınçtan eklemlerde zarar görülebilir. Tendonlar da meydana gelen zorlanma durumu eklem ağrısı yaşanılabilir. Bunlar eğer gerekenden fazla zorlanma yaşadıysa normaldir ve belli bir süre zarfı sonrasında kendiliğinden geçer.

 

Bu ağrıların içerisinden bazı hastalıkları da görebiliriz. Bu hastalıklar virüs yoluyla bulaşan hepatit, grip, kabakulak hastalığıdır. Sadece parmaklarda değil boyun ve dirseklerde de ağrılara neden olur.

 

Parmak ağrısının nedenleri :

 

Kireçlenme ve romatizma başlıca iki nedenidir. Kemik ve eklemin iltihabı olan osteoartrit kıkırdağı yıpratarak parmaklarda şekil bozukluklarına yol açar.Romatizma bağışıklık sisteminde ki sorunlar yüzünden meydana gelir. Eklemin şişmesine enden olur. Bu olumsuzluklar sonucu eklemler esnekliğini kaybeder ve uzun müddetli ağrıların oluşumunu sağlar.

 

Kan testleri yapılarak eklem ağrınızın sebepleri belirlenebilir. Eklemler yangı sorunu olabilir. X- ray görüntüleme teknolojileri de sorununuzun kaynağını neyden kaynaklandığını belirlemek için kullanılabilinir.

 

Bütün bu belirtiler vücudunuzda eklemlerinizde, boyun, bel, bacak, yerlerinizde kendini gösteriyorsa bir doktora başvurabilir tespitler yaptırabilirsiniz.

 

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN