Organik Gıda Maddeleri Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

 

Genetiği değiştirilmiş ve çeşitli tarımsal kimyasal ilaçlar kullanılarak üretilmiş gıda maddelerinin yarattığı yıkıcı etkilerin her geçen gün daha fazla anlaşılmaya başlamasıyla birlikte, organik gıda ürünlerine büyük bir yönelim yaşanmıştır. Organik ürün pazarının her geçen gün genişlemesinden yararlanmak amacıyla, kötü niyetli pek çok girişim de ortaya çıkmıştır. Bu yüzden de organik gıda maddelerinin seçiminde son derece dikkatli olmak gereklidir.

 

Ambalaj

 

Ambalaj, organik ürün alırken dikkat edilmesi gereken hususların başında yer almaktadır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın düzenlemesine göre organik ürünlerin ambalajı olmaksızın satışının yapılası olanaklı değildir. Özellikle marketlerde ya da internette açık halde satılan, kaynağı belli olmayan ve üzerinde “organik” yazısı bulunan ürünlere şüpheyle yaklaşmak gereklidir. Organik ürünlerin açık halde satışının yapılması yasal olmadığı gibi, insan sağlığını tehdit eden bazı boyutları da bulunmaktadır.

 

Organik Tarım Logosu

 

Organik gıda maddeleri alırken ürünlerin ambalajının olması da tek başına yeterli değildir. Organik ürünlerin denetlenmesi için bakanlık tarafından yetkilendirilmiş bazı denetim kurumları mevcuttur. Ambalajlar üzerinde bu kurumlara ait damganın bulunması gereklidir. Bu damga, ilgili ürünün denetlendiğini ve organik ürün olarak satışa sunulmasında bir sakınca olmadığını göstermektedir. Denetleyici kurum logosunun yanı sıra Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın “organik tarım” logosunun paket üzerinde bulunması da zorunludur. Bu iki logoyu bir arada taşımayan ürünlerden uzak durulması, gerçek organik gıda seçimi açısından önemlidir.

 

Satıcı Güvenilirliği

 

Alışveriş yapılacak satıcının güvenilirliği de organik gıda maddesi satın alırken gözden kaçırılmaması gereken noktalardan biridir. Günümüzde hem fiziki olarak hem de internet üzerinden organik gıda maddelerinin satışını yapan çok sayıda firma bulunmaktadır. Özellikle internet üzerinden alışveriş yaparken bu hususa dikkat edilmelidir. Organik ürün satışı yapan bazı sitelerde ürün paketlerinin üzerinde daha önce bahsedilen logo görünmeyebilmektedir. Bu durumda satıcı ile irtibata geçmek ve ürünün “organik tarım” logosu taşıyıp taşımadığını sormak gereklidir. Satıcılara dair kullanıcı yorumlarını okumam ve en çok şikayet edilen noktaları tespit etmek, sorunsuz bir organik gıda alışverişi açısından fikir vericidir.

 

 

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN