Omuz Yırtığı Neden Olur?

Omuz Yırtığı Neden Olur?

En kapsamlı ameliyat olan omuz yırtığı ameliyatı ise adından da anlaşılacağı üzere omuz bölgesinde yırtıklar meydana gelmesi durumunda uygulanır. Omuz yırtığının birçok sebepleri olabilir. Gün içerisinde ağır eşyaların doğrudan omuz bölgesinde taşınması omuzda yer alan sinirlerin hasar görerek yırtılmasına neden olabilir.

Bununla birlikte ağır spor çalışmaları ve obezite gibi aşırı kilo hastalıkları da omuzdaki yırtılmanın ana nedenleri arasında yer alır. Bu nedenle donuk omuz ameliyatı gibi omuz yırtıkları ameliyatları da mutlaka yapılması gerekir. Çünkü yırtılan sinirlerin cerrahi müdahale haricinde tedavi edilmesi mümkün değildir.

Omuz Yırtığının Belirtileri Nelerdir?

En kaliteli hastaneler üzerinden uygulanan omuz yırtığı ameliyatı birçok belirtiler ışığında uygulanır. Omuz sinirlerinde yırtılmanın belirtileri arasında omuz ve sırt bölgesinde şiddetli ağrılar biçimde görülebilir.

Bu sorun çoğu zaman gün boyu etkisini devam ettirebilir. Bu nedenle de donuk omuz gibi omuz yırtıkları belirtileri de hastaların gün boyu huzursuz kalmasına neden olur. Herhangi belirtide mutlaka sorunun teşhis ve tedavi edilmesi için ilgili doktora başvurulmalıdır.

Omuz Yırtığı Nasıl Teşhis Edilir?

Bu sorun kolayca teşhis edilir. Bunun için omuz yırtığı belirtisi olup olmadığına bakılması için doktor klinik merkezine başvurulmalıdır. Hemen akabinde doktorunuz tarafından omuz bölgeniz için film çektirilir.

Görüntülü film üzerinden omuz bölgesindeki sinir ve damarlarda yırtılma olup olmadığı pratik bir şekilde anlaşılır. Bu kapsamda donuk omuz tanısı gibi omuzdaki yırtılmalarda dakikalar içerisinde tespit edilir.

Diz Artroskopisi Nedir?

İlk olarak diz artroskopisi diz sorunlarına maruz kalan herkese güvenle uygulanabilir. Özellikle yaşın ilerlemesi sonucunda diz bölgesinde ağrılar ve farklı işlev sorunları meydana gelebiliyor.

Bu tip durumlarda donuk omuz ameliyatında olduğu gibi doğrudan kapalı diz ameliyatına başvurulur. Bu cerrahi girişim dizdeki sorunun boyutuna göre farklı süreçlerde tamamlanır. Böylece hasta genellikle ameliyat bitiminde evine taburcu edilir.

Toplumda kapalı diz ameliyatı olarak da bilinen diz artroskopisi dizde meydana gelen çeşitli sağlık sorunlarının hem teşhisi hem de tedavisi amacıyla uygulanan tıbbi bir yöntemdir. Garantili bir şekilde uygulanan bu yöntem bugün daha yüksek teknoloji üzerinden görüntülü bir şekilde yapılıyor. Böylece teşhis edilmesi en zor olan diz sorunlarında dahi kapalı diz ameliyatından yüksek başarılı neticeler elde ediliyor.

Diz Artroskopisi Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Bu konuda uzmanlar tarafından da vurgulandığı üzere diz artroskopisi diz sorunları belirtileri görülmesi durumunda ihtiyaç duyulur. Önceki dönemlere geçirilen başarısız diz ameliyatları sonrasında da uygun görülmesi durumunda kapalı diz ameliyatı uygulanabilir.

Bunun haricinde omuz yırtığı gibi kapalı diz ameliyatı da doğrudan hijyenik bir ameliyathane ortamından uygulanır. Böylece hastaların ameliyat süreci boyunca enfeksiyon kapması söz konusu değildir.

Diz Artroskopisi Faydaları

Birçok faydaları olan diz artroskopileri bu kapsamda hasta konforunun yükseltilmesini sağlar. Bu ameliyat yöntemiyle hastalar diz sorunlarından pratik ve sağlıklı bir şekilde kurtulur. Bununla birlikte omuz yırtığı ameliyatı gibi kapalı diz ameliyatları da eğitimli doktor tarafından başarılı bir şekilde uygulanır. Hastalar 24 saat sonrasında iş ve sosyal hayatına devam edebilir. 2022 yılında donum omuz ameliyatının da diz ameliyatları bölümünde uygulandığı belirtebiliriz.

Donuk Omuz Tanısı Nasıl Konur?

2022 yılında donuk omuz iş ve sosyal hayatı olumsuz etkileyen bir sağlık sorunudur. Diğer sağlık sorunlarında olduğu gibi bu sorun da her yaştan bireylerde görülebilir. Donuk omuzların tanısı da doğrudan görüntülü bilgisayar sistemi üzerinden kolayca konur. Omuzlarda hareketsiz olması sorunun en temel belirtilerinden biridir.

Donuk Omuz Nasıl Meydana Gelir?

Donuk omuzlar doğrudan kapsül omuz tarafından sıkıştırılması neticesinde meydana gelir. Omuzda yer alan eklemlerin bir müddet hareketsiz kalması sonucunda da oluşabilir.

Donuk Omuz Nasıl Tedavi Edilir?

Mutlaka erkenden donuk omuz tedavi edilmelidir. Bu sağlık sorunu genellikle doğrudan cerrahi müdahale yapılarak tedavi edilir. Böylece hastalar ağrısız bir şekilde donuk omuzların sorunundan kurtulabilir.

Etiketler

YORUM YAZIN