Obezite Tedavisi İçin Ameliyat Çeşitleri

Obezite Tedavisi İçin Ameliyat Çeşitleri

Mide Balonu yönteminde endoskopla mideye içi sıvı veya hava dolu bir balon ışıkla anestezi altında yerleştirilir.  Böylece midenin besinleri emme yeteneği azalır ve hızlı tokluk sağlanır. Bu obezite cerrahisi ile hastalar birkaç ayda 78 kilo verebilmektedir.  Duodenal Switch Kilo fazlalığının neden olduğu diyabet, hipertansiyon ve hiperlipidemi tedavisinde etkili bir yöntemdir. Yağ emilimini azaltan bir uygulama olduğu için yağlı gıda tüketen hastalarda etkili bir cerrahi müdahaledir. 

Obezite Ameliyatı Sonrası Bilinmesi Gerekenler

İstenilen başarıya ulaşmak için bir süre doktor tarafından verilen diyete tam olarak uymak gerekir. Obezite cerrahisi öncesinde dikkat edilmesi gereken noktalar olduğu gibi ameliyat sonrasında da dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Ameliyat sonrası katı gıdalara belirli bir sınır koymak önemlidir.  Midedeki gaz atıldıktan sonra ertesi gün çekirdeksiz sıvının tüketimine başlanır. İşlem sonrası sıvı tüketimi sorun olmayacaktır.   

Obezite Cerrahisi Ameliyatı Nasıl Etkili Oluyor?

Obezite cerrahi ameliyatı ile hastalar hızlı kilo verme başarısı yakalar. Ayrıca hem bu uzun süreli kilo kaybının devam etmesi önemlidir. Bunun yanında diyabet, karaciğer hastalığı, uyku apnesi gibi sekonder rahatsızlıkların ortadan kaldırılması sağlanır. Riskli hastalıklardan olan kalp krizi ve felç riskinin azaltılması önemlidir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Kadar Sürede, Ne Kadar Kilo Verilir?

Ortalama olarak fazla kiloların %80’i ameliyattan sonra alınabilir. İlk birkaç ayda daha hızlı kilo verilir. İlk 3 ayda fazla kiloların yaklaşık %65’i verilir.  Fazla kiloların yaklaşık %65’i ilk 6 aydan sonra gitmeye başlar.   Kilo kaybı yavaşlayabilir ve 18 aya kadar devam edebilir. Kilo vermede gerçek başarı obezite cerrahisi ile fazla kiloların %3’ünden fazlası verebilir. 

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Zaman İşe Dönmek Mümkün?

İşe dönüş süresi hastanın işine göre değişiklik gösterebilir. Ameliyattan sonra masaya bağlı hastalar bir hafta sonra işe dönebilirken, çalışkan hastaların yaklaşık bir ay beklemesi gerekebilir. Tüp mide ameliyattan sonra mide hacminin cerrahi yöntemle kalıcı olarak küçültülmesi sırasında hasta aynı gün içinde kısa mesafeleri ayağa kaldırabilir ve yürüyebilir.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Günümüzde belli bir kilo sınırının üstüne olan herkese tüp mide ameliyatı uygulanabilir. Öncelikle kişilerin 18 yaş üstü olması gereklidir. Bunun yanında kilo durumundan aşırı obez ve vücut kitle indeksi yüksek olanlar için uygulanır.

Gastrit Bypass ameliyatı olacak kişilerin aşağıdaki koşulları sağlaması gerekir: Vücut kitle indeksi açısında anormal derecesi olan yani şiddetli obezite olup hipertansiyon, uyku apnesi gibi rahatsızlıkları olanlar için bu işlem uygundur.

Gastrektomi tıp literatüründe tüp mide ameliyatı olarak bilinir ve genel tabirle mide küçültme ameliyatıdır. Özellikle gastrektomide büyük bir kesi yapılmadan karın ön duvarındaki 0,5 cm’lik deliklerden midenin %80’i çıkarılarak gerçekleşen cerrahi işlemdir.  Diğer %20’si tüp gibi göründüğü için buna tüp mide ameliyatı denir. Bu kapalı işleme laparoskopik cerrahi denir.

En Sık Hangi Mide Küçültme Ameliyatı Yapılır?

Günümüzde en çok tercih edilen tüp mide küçültme ameliyatı türü mide balonu, mide kelepçesi ve diğer yöntemlerdir. Ancak bu işlemler sadece özel durumlarda tercih edilir. Özellikle şeker hastalığı ve Tip 2 diyabetin baskın olduğu ve uzun süreli insülin kullanımı durumlarında uygulanır. Bununla birlikte özellikle vücut kitle indeksi çok yüksek olanlarda ameliyat için mide tüpü ameliyatları i ilk seçenek olabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Olanlar Ne Kadar Kilo Veriyor?

Tüp mide ameliyatı ve diğer çeşitleri sonrası kilo kaybı, bir yılda kilo kaybının gözlendiği dönemdir. İlk birkaç ayda verilen kilo miktarı, kilo azaldıkça kademeli olarak azalır. Kilo verme ameliyatından sonraki ilk ayda yaklaşık 9 ila 12 kg beklenebilir. Ancak bu, kişinin ameliyat öncesi kilosuna ve önerilen diyete bağlı olarak değişebilir. 

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

Özellikle erken yaşta genetiği değiştirilmiş, hormonların etkisiyle büyütülen ve katkı maddesi içeren yapay gıdalara maruz kalan çocuklarda obezite riski artar.  Bu nedenle obezite çok genç insanlara ve hatta çocuk sayılabilecek yaş grubuna da yayılmıştır. Genelde yaşlılarda bile bu ameliyatları hastanın kalp ve akciğer kapasitesinin yeterli olması şartıyla sık sık yapılır.  Bu anlamda en alt sınırın 16 yaş olduğunu söylenebilir.   

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Nasıl Beslenilmeli?

Tüp mide ameliyatı sonrasında rafine bir diyet ve sıvı bir diyet vardır. Gastrektomi sonrası ilk bir ay sıvı diyet uygulanır. Sıvılaştırılabilen herhangi bir yiyecek yenilebilir. İşlemi yapan cerrah gerekli tetkikler yapıldıktan sonra diyet kararı verilmesine izin verebilir. Taburcu edildikten sonra ilk 30 gün sıvı gıda, ardından ikinci ay ve bazen 3 aya kadar püre diyet yapılmalıdır. Hasta ilk aydan itibaren normal bir diyete geçebilir.  6 ay sonra tamamen diyetisyen ve beslenme uzmanı kontrolünde normal beslenme süreci başlar.

Etiketler

YORUM YAZIN