Muzun Faydaları Nelerdir ?

Muz, lezzetli, yüksek lif içeriği, glikoz içeren ve birçok vitamini içeriğinde barındıran ve çoğu insan tarafından severek tüketilen bir meyvedir. Muz içerisinde C, D ve E gibi önemli vitaminleri içerir. Yüksek lif içeriği sayesinde diyet yapanların ve sağlıklı görünmek isteyenlerin bir numaralı tercihidir muz. Formda kalmak isteyenlere enerji verir ve aynı zamanda vücuttan hastalıkların atılmasına yardımcı olur.

Muz, vücutta mutluluk hormonu salgılatan serotonine dönüşen bir protein içerir. Bu nedenle psikolojik problemleri olan hastalarda muz tüketiminden sonra kendilerini daha iyi hissettikleri görülmüştür. Kadınların adet dönemlerinde yaşadığı psikolojik sıkıntıların da anlatılmasında etkilidir. Yüksek oranda potasyum ve düşük oranda tuz içermesi sebebiyle tansiyonu neredeyse yok eder. Bu yüzden yüksek tansiyon hastaları bol bol tüketmelidir. Ayrıca her gün muz tüketen insanların hem daha çok mutlu olduğu, hem de gün boyunca öğrendiği yeni bilgileri aklında daha kolay tutabildiği görülmüştür.

Bu meyve bağırsak hareketlerinin daha düzenli çalışmasını sağlar, mideyi yatıştırır, kandaki kan şekeri oranını dengeler. Sabah mide bulantısı yaşayanlar için kan şekerinin dengede tutar ve bulantıyı ortadan kaldırır. İçerdiği yüksek B vitamini sayesinde sinir sistemini güçlendirir. Kalpteki kasları kuvvetlendirir ve mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Ayrıca muz cinsel gücü arttıran bir meyvedir. Vücut enerjisini her zaman yüksek tutar. Saç bakımında da etkili olan bu meyve cilt kanseri ve diğer kanser türleri için de daima mücadele eder. Ciltteki siyah noktaları ve akneleri yok eder.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN