Müezzinoğlu’ndan Müjde 6 Ay Sonra Uygulanıyor

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’ndan Çalışan annelerle ilgili son günlerde dolaşan haberler için bir açıklık getirdi.

Müezzinoğlu alışan annelerin çocuklarına bakan anneanne ve babaanne için destek projesine ilişkin açıklama yaptı. Müezzinoğlu 2017 yılı için vatandaşlara destek amaçlı güzel projelerin müjdesini verdi. 2017 yılında yapacakları çalışmalar arasında Genel Sağlık Sigortası’nın yer alacağını söyleyen Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı, GSS ile  ilgii bütün işlemleri tek bir yerde toplayacaklarını söyledi. Müezzinoğlu Türkiye’de sayısının .ok fazla olduğu bilinen kayıt dışı istihdamın 34.6’ya indirildiğini söyledi. Fakat yeteri kadar indirilmediğini bunun hakkında çalışmaların devam ettiğini dile getiren Bakan, kayıtdışılığa ilişkin çarpıcı bir rakam açıkladı. Buna göre bir puanlık kayıtdışı istihdam rakamının Türkiye’ye maliyetinin 1.9 milyar lirayı bulduğunu söyledi.

Son zamanlarda Kadınların istihdamının arttığı bu dönemlerde ekonomik çarkalanmayla birlikte kadın istihdamında bir düşüşlük kaydedilmişti buna ilişkinde açıklama yapan Müezzinoğlu, kadın istihdamında azalmayı önleyen yeni çalışmalar yaptıklarını söyledi. Sözlerine yeni gerçekleşecek olan bir projeyle devam eden Bakan, anneanne ve babaannelere ilişkin açıklama yaptı. Müezzinoğlu anneanne ve babaanneye teşvik vereceklerini duyurarak, hangi koşullarda ne olacağının henüz net olmadığını söyleyerek üzerinde çalıştıklarını ifade etti. Önümüzde ki 6 ay içinde projeyle ilgili olumlu gelişmeler kaydedildikten sonra yaygınlaştırma çalışmalarının yapılacağının sinyalini veren Müezzinoğlu, ilk etapta 3 ilde belirli sayıda ailelerle başlanacağını duyurdu. Emzirme döneminin ve 3 yaşa kadar çocukların bu projede öncelikli olacaklarını da ekledi.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN