Mide Balonu ile Zayıflamak Mümkün mü?

 

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bireylerin gün içerisindeki hareket kabiliyeti daraldı. Teknolojinin bize sunduğu kolaylıklardan yararlanırken bir yandan farkında olmadan hareket etme durumunu en aza indiriyoruz. En basit örneği ile ihtiyacımız olan bir ürünü almak için eskiden markete gidiyorken günümüzde bu ürünü teknolojiyi kullanarak sipariş verip kapımıza kadar marketten getirtebiliyor duruma geldik. Durum böyle olunca bireylerde hareketsizlikten kaynaklı sağlık sorunları ortaya çıkmaya başladı. Özellikle obezite, hareketsizliğe ve kötü beslenmeye bağlı günümüzün en yaygın sağlık sorunlarından biri haline geldi. Kişi gün içerisinde aldığı kalorilerin tamamını harcayamadığı için vücut artan kalorileri yağ olarak depoluyor. Bunun sonucunda vücutta aşırı yağlanma sonucu obezite oluşumu görülüyor.

Şu an tıp dünyasında obezite için çeşitli tedavi yöntemleri bulunuyor. Doktorlar cerrahi işlemlerin obezite için son çare olması gerektiğini savunuyorlar. Bu noktada kolay ve cerrahi bir işlem gerekmeden uygulanabilen mide balonu uygulaması hastalar tarafından merak ediliyor.

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu, herhangi bir cerrahi müdahale olmadan, hastaya hafif anestezi verilerek, endoskopi yöntemi kullanılarak uygulanan bir tıbbi işlemdir. Bu işlem obezite cerrahisinin muadili bir işlem olarak görülmemelidir. Mide balonu uygulaması morbid obeziteyi gidermez. Mide balonu uygulaması, mide küçültücü bir işlem değildir. Bu uygulamada ameliyat yapılmaz.

Mide balonu işleminde, hastanın midesine hava ya da su ile dolu bir tenis topundan biraz büyük olan silikon bir top yerleştirilir. Silikon topun endoskopi yöntemi ile mideye yerleştirilme işlemi genellikle 15-20 dakika arasında tamamlanır. Amaç hastanın mide kapasitesini azaltmaktır. Mideye yerleştirilen silikon topun kapladığı alan sayesinde mide kapasitesi küçültülmüş olduğu için hasta daha az besin tüketir. Hasta 2-3 ay içerisinde makul seviyelerde kilo verdiğini gözlemliyor olur. Hastaya belirli bir yemek yeme alışkanlığını katmak ve fazla kiloların bir kısmından kurtulmak için mide balonu yöntemi uygulanır.

Mide Balonu Yöntemi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Mide balonu yöntemi daha çok ileri düzey obezite hastalarında anestezi riskini azaltma amacıyla kullanılır. Anestezi riskinin azlatılması sonucu ameliyat süresi de kısalır. Bu hastalar genellikle morbid obez olarak isimlendirilir. Vücut kitle indeks değeri 40 ve üzeri olan hastalar morbid obez grubuna girer. Mide balonu uygulaması, obezite ile ilgili herhangi bir cerrahi işlemi kaldıramayacak hastalarda, cerrahi müdahaleyi kaldırabilecek durumda olup cerrahi müdahale yapılmasını istemeyen hastalarda ve cerrahi midahale öncesi az da olsa zayıflaması gereken hastalarda da uygulanır. Normal yöntemlerle kilo veremeyen, morbid obezite grubuna girmeyen ve cerrahi müdahale gerektirmeyen vücut kitle indeksindeki hastalar için de hastanın zayıflayabilmesi amacıyla, her zaman olmasa da bazı durumlarda mide balonu yöntemi kullanılabilir.

Mide balonu tedavisi 18 yaşından küçük hastalara ve 65 yaş üzerindeki hastalara uygulanmaz. Bu konuda obezite cerrahisi uzmanı Dr Murat Üstün tarafından yazılan şu yazıyı ziyaret edebilirsiniz: Mide Balonu: Obezitenin Uygun ve Ameliyatsız Tedavisi

Mide Balonu Nasıl Çıkartılır?

Mide balonu, hastanın durumuna göre silikon balon mideye yerleştirildikten 6 ay ile 1 yıl sonra çıkarılır. Silikon balon yerleştirilirken kullanılan aynı yöntem ile, hastaya anestezi verilerek ve ağızdan endoskopi yöntemi ile çıkarılır. Silikon balon mideye yerleştirildikten en fazla 1 yıl sonra çıkarılmak zorundadır. Balonu mideden çıkarma işlemi genellikle 5-10 dakika sürer. Bazı durumlarda hastalar karın ağrısı, kusma ve karında gerginlik gibi şikayetlerde bulunabilir. Bu tür durumlarda hastanın talebi üzerine zamanından önce mide balonu mideden çıkarılabilir.

Mide balonu uygulamasının diğer obezite tedavilerine göre avanyajı basit bir uygulama olmasıdır. Cerrahi bir müdahale yapılmadığı için vücutta herhangi bir kalıcı değişiklik yapılmaz.

Mide balonu çıkarıldıktan sonraki dönem oldukça kritiktir. Çünkü işlemde mide küçültme durumu olmadığı için çıkarılan balonun kapladığı boş alan hastanın yeme isteğinde artış olmasına neden olabilir. Kişi daha çok yemek yeme isteği içerisine girer ve tedavi sürecindeki beslenme miktarını koruyarak, doktorun verdiği diyete devam etmezse kaybettiği kiloları geri alabilir. Bu sebeple mide balonunun mideden çıkarılmasından sonraki süreçte, hastaların beslenme alışkanlığına özen göstermesi ve uyguladığı diyet ile ilgili disiplini sağlaması oldukça önemlidir. Bu sebeple, mide balonu tedavisine başlayacak kişinin zayıflamak için oldukça kararlı olması gerekir. Uygulamadaki başarı oranı daha çok hastanın bu süreçteki kararlılık ve uyumluluk durumuna bağlıdır. Bu süreçte hastanın beslenme disiplinini daha kolay şekilde sağlamasına ve kilo kontrolünü düzenli şekilde takip edebilmesine destek olması adına diyetisyene gitmesi önerilebilir.

Kaynaklar

https://drmuratustun.com

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/intragastric-balloon/about/pac-20394435

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN