Meteoroloji uzmanı uyardı

Vatandaşlar hava durumu araştırmaları yaparken İstanbul başta olmak üzere birçok ilde kar yağışı bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü de hava durumu uyarılarını peş peşe yapıyor. Konuyla ilgili bir açıklamada Meteoroloji uzmanı Cengiz Çelik’ten geldi. Hafta başından itibaren sıcaklıkların sıfırın altına ineceğini ve hatta eksi 20 dereceleri görebileceğimize dikkat çeken Çelik İstanbul da dahil olmak üzere iç bölgelerde buzlanma görülmesinin beklendiğini bildirdi.

Hafta sonu ve gelecek hafta ortasına kadar yurt genelinde kar yağışı ve yağmurun aralıklarla devam edeceğini aktaran Çelik, yağışların Ege kıyılarında cumartesi günü sona ermesinin beklendiğini kaydetti.

Pazartesi Balkanlar üzerinden yeni bir yağış geleceğini ifade eden Çelik, bu yağışla sıcaklıkların birkaç derece düşeceğini söyledi. Çelik, “Kar yağışı ve karla karışık yağmur pazartesi, salı günü devam edecek. Çarşamba gününe kadar doğu bölgelerimizde yağışlı hava bekliyoruz. Daha sonra yağışlı hava ülkemizi terk edecek. Şu anda batı bölgelerinde mevsim normallerinin altında seyreden sıcaklıklar, salı gününden itibaren iç, batı bölgeler ile doğuda mevsim normallerinin altına düşecek. Salı gününden itibaren hava sıcaklığında iç ve doğu bölgelerde 3, 4 derecelik düşüş göreceğiz.” değerlendirmesini yaptı.

“Çarşambadan itibaren Doğu Anadolu’da -15,-20 dereceleri gece görebiliriz. Buzlanma ve don olayına karşı dikkatli olmakta fayda var.” diyen Çelik, Marmara ve Karadeniz kıyılarında sıcaklık düşüşü nedeniyle gecenin ilk saatlerinde İstanbul da dahil olmak üzere iç bölgelerde buzlanma görülmesinin beklendiğini bildirdi.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN