Mescid’i Aksa’da olaylar sürüyor

Kudüs’teki Mescid-i Aksa’da sabaha karşı İsrail güçleriyle Filistinliler arasında çıkan çatışmalar cuma namazından sonra da etkisini gösterdi. İsrail güçleriyle Filistinliler arasında bu sabah erken saatlerde çatışma çıktığı belirtilirken 152’den fazla kişinin yaralandığı, 400 kişinin ise İsrail güçleri tarafından gözaltına alındığı duyuruldu.

Filistin Kızılayı, Filistinlilerin çoğunun plastik mermiler, sersemletici bombalar ve polis copuyla dövülme sonucu yaralandığını duyurdu.

İsrail işgali altındaki Batı Şeria’nın özerk bölgelerini yöneten Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın sözcüsü Nabil Abu Rudeineh, uluslararası toplumun “İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırganlığını durdurmak ve işlerin kontrolden çıkmasını önlemek için derhal müdahale etmesi gerektiğini” söyledi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı ise yetkililerin, Mescid-i Aksa’ya girmediğini öne sürerken haberlerin ‘sahte’ olduğunu iddia etti.

Ürdün’den de İsrail polisine yönelik kınama geldi. BM Orta Doğu barışı sağlama özel elçisi Tor Wennesland, tüm tarafları “durumu sakinleştirmeye yardımcı olmaya, kışkırtıcı söylemler yaymaktan kaçınmaya ve durumu tırmandırmak isteyenlere karşı seslerini yükseltmeye” çağırdı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı da olaya tepki göstererek, “Filistin’de, başta Cenin olmak üzere farklı şehirlerde İsrail güvenlik güçleri tarafından biri çocuk olmak üzere toplam yedi Filistinlinin ölümüne sebebiyet verilmesini ve bu sabah ibadet için Mescid-i Aksa’da bulunan Müslümanlara müdahale ederek yaralanmalara yol açılmasını kabul edilemez buluyor ve şiddetle kınıyoruz. Bölgede son günlerde artan gerilimden derin endişe duyuyoruz. Özellikle bu hassas dönemde, Mescid-i Aksa’nın statü ve maneviyatına yönelik tahrik ve tehditlere izin verilmemesinin önemini bir kez daha vurgulamakta fayda görüyoruz. Olaylarda hayatını kaybeden Filistinli sivillere Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Etiketler

YORUM YAZIN