Meral Akşener’den Yüce Divan çıkışı

Erdoğan Bayraktar’ın açıklamalarını değerlendiren Akşener, şu ifadeleri kullandı:

 Önce Erdoğan Bayraktar bey ilk tapeler gündeme geldiğinde de NTV’ye bağlanıp açıklama yapmıştı.

* Eğer bir şey varsa Sayın Erdoğan’ın bilgisi dahilinde yaptığını ve istifa gerekiyorsa Erdoğan’ın istifa etmesi gerektiğini söylemişti.https://2948547d2ed65dc40cefdfb52ed08fe4.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

* Bayraktar’ın bu açıklamaya kadar AKP’yi gagalayan sözleri vardı. Ertuğrul Yalçınbayır’ın  sözlerine katılıyorum. Bir vicdan isyanı olabilir. Sayın Erdoğan Bayraktar’ın ‘hırsız’ kabul ettiği diğer görevlilerle aynı tanımın içinde yer almaya gönlü elvermiyor.

* Biz Meclis’te hatta bizzati Ak Parti’nin verdiği bir soruşturma komisyonu kurup, hem Erdoğan Bayraktar’ın hem diğer bakanların  o soruşturma komisyonu sonrasında çok da uzatmadan hemen Yüce Divan’a gönderilmesini sağlayabilirsek eğer Türkiye bu problemli ve  bir türlü unutamadığı zaman zaman ortaya çıkacak olan bu travmadan kurtulur.

* Eğer bu arkadaşlar suçsuz ise gerçekten hiç bir problemleri yoksa aklanıp geri dönerler.

* Dün mahkemelerle ilgili, hani FETÖ’nün adamları diye  problemleri vardı ise bu gün öyle bir durum yok.

* Yani bugünkü yargıçlarla ilgili sayın Erdoğan’ın böyle bir şüphesi yok o nedenle en azından meclisin çalıştırılıp Yüce Divan’a bu dört kişinin gönderilmesinde Türkiye açısından büyük fayda var.

* 3Y ile mücadele ile geldiler. Yoksulluk, yolsuzluk, yasaklar. Hey Allah’ım… En azından yolsuzluk için ortaya bir şeyler koysunlar ki vatandaşın yüreği soğusun.

* AKP iktidara geldiği zaman dedi ki hakkında iddia isnat olan herkesi yargılayacağım dedi.

* Bizim vekilimiz eski Bayındırlık Bakanı Koray Aydın dahi Yüce Divan’da yargılandı ve beraat ettiler. Başka bakanlar da yargılandı orada.

“KİMSE O DÖNEM BUNLARA İTİRAZ ETMEDİ”

* Yolsuzluk iddiaları ki bunlar iftira da olabilir. Kimse o dönem bunlara itiraz etmedi. Kimse onlara itiraz etmedi.

* Yüce Divan’a gönderilen bütün insanlar yargılandılar, beraat ettiler. O dönem bu 4 bakana ne dendi istifa ettiler. Siyasi partilerde bu olur…https://2948547d2ed65dc40cefdfb52ed08fe4.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

* O dönem Meclis Başkan Vekiliydim, Sayın Davutoğlu’nun Yüce Divan’ı istediğini çok iyi biliyorum. Bütün bunların neticesinde bu 4 arkadaşın Yüce Divan’a gitmesinin önünün açılması gerektiğini düşünüyorum.

“AKP MECLİS’E GETİRSİN BİZ ONAY VERECEĞİZ”

* Yolsuzluk olduğu iddialarıyla görevden alıyorlar bu arkadaşları aklanmış oluyorlar. En son ticaret Bakanı Pekcan. Görevden alındı, kenara kondu iş bitti. Bunun bir de mahkeme tarafı var. Vatandaş bundan rahatsız oluyor. AKP getirsin biz onay vereceğiz mecliste.

* Sayın Bahçeli’nin yolsuzluk haftası teklifini de getirsinler biz desteklemeye hazırız. Bir yolsuzlukla mücadele olsun.

* Yasaklar desek olanları görüyorsunuz. Sosyal medyaya kadar en son yasak geliyor. Yoksulluk desen; ben ilçe ilçe geziyorum vatandaşın halini görüyorum.

ŞİZOFRENİK BİR TAVIR BU”

Akşener, AKP’li Cahit Özkan’ın İYİ Parti için ‘FETÖ’nün kurdurttuğu partidir’ ifadesiyle ilgili şöyle konuştu: “Kumpas iddialarının ilk gündeme geldiği dönemde bunu savunan avukatların başındaydı bu arkadaş. O avukatlar STK’sı Fethullah Gülen’in sevenlerinin kurduğu bir STK’ydı. Dinime söven bari Müslüman olsa. AKP’nin yandaşları kendi pisliklerini örtmek üzere, genellikle onlara bunu yansıtmak gibi bir yöntem gerekir. Bu ayna yöntemini yapmak için akıl gerekir. Bunlarda böyle işte ortaya çıkıyorlar. Bunu Erdoğan’ın dikkate almasını tavsiye ediyorum. Şimdi ne oldu biliyor musunuz? Ben bu işi kazacağım altından kim çıkacak göreceğiz. Yarın bu arkadaşı da Bayraktar gibi itirafçı olarak görebilirsiniz. İYİ Parti’nin FETÖ ile iltisakı olsa bizim kalmamız mümkün mü? Benim hakkımda 5 yıldır bir dava var, bir şey olsa beni çağırmazlar mı? Ben şimdi bununla uğraşacağım kimin işine yaradı bu? Bir hakaretlerin ardı arkası olmuyor. Sonra bu iki genel başkana bir şeyler oluyor. Çağırıyorlar bizi. Olumlu cevap gelmeyince bir gün sonra yine aynı sert tutum. Sayın Erdoğan’da hakaret görmedim ama kurmayları olmadık şeyler söylüyor. Sonra yine bir bakıyorsun bir yerde yan yana geldiğimizde bir kibarlık. Şizofrenik bir tavır bu; şurada iyisin burada kötüsün. Şimdi ben kazma küreği aldım elime bakalım ne olacak. Aptalca bir şey.”

“SALDIRANLARIN ALKIŞ ALDIĞI BİR DURUM VAR”

Gazeteci Celal Eren Çelik ve CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka saldırılar hakkında da değerlendirmelerde bulunan Akşener, “Ben bir köyde büyüdüm. Köpeksiz köy bulup değneksiz gezme dedir buna. Bunun anlamı şu, yargılanmayacağını, hukuki bir ceza almayacağını bilen ve bunu sayın Erdoğan’ın talimat verdiğini benim söylemem mümkün değil. Ama kendine göre kraldan çok kralcılık yapıp sonra da ‘ben reisi korudum’ dediği zaman bütün akan suların durduğu bir anlayışın mantığın karşılığı olarak kimi kim döverse, kim kime şiddet uygularsa tutuklanmadığı, her hangi bir takibata uğramadığı, sürekli serbest kaldığı, takipsizlik ve beraat ettiği bir sürecin neticesinde hukuki olarak korkutan, yargının ayaklar altına alındığı bir dönemde bunların yaşanması da normal. Benzeri saldırılara maruz kalan kim varsa geçmiş olsun diliyorum. Saldıranların alkış aldığı bir durum var. Bunları Sayın Erdoğan’ın bildiğini sanmıyorum. İşte bu tek adamın getirdiği sorun. Bütün bu olayların sorumluluğu Sayın Erdoğan’ın omzuna yük oluyor. Erdoğan bir açıklama yapsa; hakim ve savcıları göreve çağırsa. Şu an kimsenin can güvenliği yok, şuradan çıktığımızda bile.” dedi.

“TÜRKİYE’DE GERÇEKTEN BİR DEVET KRİZİ VAR”

“Türkiye’de gerçekten bir devlet krizi var” diyen Akşener, Türkiye’deki göçmen sorunuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

* Devlet nedir? diye sorduğumuz zaman birincisi nüfustur. 2016 dünyada bu konuda çalışan bir grubun verilerine göre dünyada 2016 yılında 12 milyonun üstünde göçmen var. Bunun yarısı neredeyse 2016 yılında Türkiye’de.

* Yani göçmen kabulü konusunda Pakistan’dan daha ileri seviyedeyiz biz. Milleti oluşturan nüfusudur. Siz kevgire dönmüş sınırlardan, Suriye ile olan iletişimin tuhaflığından siz kimine göre 4,5 milyon kimine göre 5 milyon Suriyeli. Diyelim savaştan kaçtılar.

* Hatırlarsanız rahmetli Özal döneminde 460 bin civarında  göçmen bizim sınırlarımıza ve İran sınırına dayanmıştı. Türkiye onları sopayla kovmadı, ama içeriye almadı, kamplar kurdu.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN