Menopoz Döneminde Dikkat Edilecekler!

 

Menopoz Döneminde Dikkat Edilecekler!

Menopoz dönemi kadınlar için sıkıntılı bir dönem olarak ön plana çıkar. Elbette ki menopoz döneminin kolay bir şekilde atlatılmasında birtakım önlenmelerin alınması da gerekebilir. Bu noktada menopoz döneminde dikkat edilmesi şart olan pek çok ayrıntıdan söz etmek de mümkün olur. Menopoz döneminde dikkat edilecek hususlara dikkat etmediğimizde özel ambulans çağrılacak kadar ciddi sorunlarla yaşamak bile mümkündür!

Kadınlarda adet kanaması rutinin sona ermesi olarak tanımlanan menopoz, regl durumunun kalıcı bir şekilde kesilmesidir.  Menopoz öncesi dönemde adet aralarında geçen süre uzar. Böylece yavaş yavaş menopoz da kendisini göstermeye başlar. Ancak yine de kimi hastalarda adetin birden bire kesildiği de olur. Böyle zamanlarda hastanın telaşa kapılması da gayet olağandır. Bu arada menopoz dönemine girmiş olmanın, yaşlanma anlamına geldiğini ifade etmek de hatalı bir yaklaşımdır.

Elbette ki menopoz döneminde ortaya çıkan semptomlar doğrudan yaşam kalitesini etkiler. Bu da doğal olarak hastanın tedirgin olmasını sağlar. Özellikle menopoz döneminin yaklaşmasıyla birlikte menopoz semptomlarına dikkat etmek şarttır. Çünkü bu sorunun niteliğini tespit etmek, menopoz dönemine uyum sağlamayı da kolaylaştırır! Peki, menopoz belirtileri nelerdir? İşte ayrıntılar!

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Çoğumuz menopoz dönemine dair bilgileri çevremizdekilerden alırız. Bu da kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemize neden olur. Oysa menopoz dönemine dair doğru bilgileri biliyor olmak; bu yeni duruma uyumu da kolaylaştıracaktır. Böylece menopoz belirtilerini biliyor olmak; beraberinde önemli kazanımları da getirecektir. İşte menopoz belirtileri:

 • Uykusuzluk hali
 • Nedensiz beliren asabiyet durumu
 • Gece terlemelerinin yoğunlaşması
 • Sıklıkla karşılaşılan çarpıntı durumu
 • Vajinal kuruluk sorunu yaşama ve yanma hissi
 • Sık bir şekilde idrara çıkma ya da idrar tutamama
 • Boyun kısmında başlayarak yüze doğru yayılan sıcak basma durumu

Sıralanan bu belirtilerin tamamı menopoz belirtisi olabilir.  Bundan dolayı şayet böyle bir şüpheniz varsa mutlaka bir doktora görünmenizde fayda vardır. Zira bu dönemde dikkat etmeniz gerekli olan pek çok etken de mevcuttur. Şayet menopoz döneminde dikkatli davranmazsak; acil bir şekilde hastaneye gitmek durumunda dahi kalabiliriz. Böyle zamanlarda özel ambulans telefonu bulundurmak, işe yarar bir uygulama olarak karşımıza çıkar!

Sağlıklı Bir Menopoz İçin Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Özellikle menopoz döneminin başlangıcında olan hastaların yaşam kalitesinde de birtakım değişimler yaşanır. Bu durumun önüne geçmek için aşağıda sıraladığımız durumlara dikkat etmek şarttır:

 • Mutlaka sağlıklı bir şekilde beslenmelisiniz
 • Düzenli aralıklarla spor yapmaya özen göstermelisiniz
 • Hormon tedavisi konusunda bilgi sahibi olmak sizi rahatlatacaktır
 • Sağlık kontrollerini düzenli aralıklarla yaptırmak, kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacaktır

Kaynak ; https://dunyaambulans.com.tr/

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN