Meclis Çalışmalarını Halka Sunun Çağrısı

Ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), anayasa değişikliği önerisi üzerine meclis görüşmelerinin televizyonda yayınlanmasını sağlamak için Meclis Başkanı’na çağrıda bulundu; böylece planlanan değişikliklerin içeriği hakkında halka bilgi verileceği planlandı.

“TBMM ile TRT arasında imzalanan protokole göre, anayasa değişikliği önerisinin TBMM’deki müzakerelerinin TBMM televizyonunda canlı olarak yayınlanmasını” istiyoruz.  CHP’nin parlamento grup liderleri tarafından hazırlanan temyiz 6 Ocakta imzalandı.

Temyiz, anayasa değişikliğinin Türkiye’nin geleceği açısından önemini vurguladı ve bunun şeffaf olması gerektiğini söyledi. Milletvekilleri, 9 Ocak’ta başlaması planlanan başkanlık teklifi görüşmelerinin vatandaşlar tarafından her aşamada izlenmesi gerektiğini söyledi.

CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ana muhalefetin değişikliklere nasıl direneceğini görmek için halkı 9 Ocak’tan başlayarak parlamento tartışmalarını yakından takip etmeye çağırdı.

CHP, daha önce parlamento anayasa komitesindeki önerilere ilişkin tartışmaların canlı yayınlarını talep etti; ancak öneri, eksik sandalye nedeniyle reddedilmişti.

18 maddelik anayasa taslağı iki aşamalı oturumla parlamentonun genel kuruluna sunulacak. Oylama, tasarının referanduma sunulması için 330 oyun yeterli olacağı söyleniyor. İkinci aşama olarak referandumla halka sunulacak. Kabul olursa Türkiye’nin gelecekteki yönetim biçimi Başkanlık olarak tarihe geçecek.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN