Market Alışverişinde İndirimler

 

 

Marketlerde belli zaman aralıklarıyla indirimler yapıldığını hepimiz bilmekteyiz. Bu indirimler ile indirim yapılan ürün üzerinden tüketiciyi market müşterisi yapmak hedeflenmektedir.

 

Belli Üründe Ya Da Ürünlerde İndirim Uygulama

 

Marketler indirimlerini genellikle belli ürünler üzerinden yaparlar. Bu ürün ise çok dikkatli seçilmelidir. Çünkü seçilen ürün alışveriş yapan tüketiciyi indirim yapan markete çekmeli ve tüketici bu ürünün yanında başka ürünler de almalıdır. Sadece indirim yapılan üründen alan tüketici marketi kara geçirmez. Öyle ki indirim unsuru ürün zaten kazançsız satılmak için vitrine konmuştur.

 

Belli Oranda Alışverişe Karşılık İndirim Uygulama

 

İkinci bir indirim şekli ise belli miktarda alışveriş yapan tüketiciye belirlenen miktarda indirim uygulamaktır. Bu seçenek genellikle kurumsallaşmış şirketlerde daha çok tercih edilmekle birlikte risk unsurunu da azaltmaktadır. Çünkü alışveriş için bir bedel kotası konmuştur ve her tüketici öncelikle bu kotayı aşmak zorundadır. Dolayısı ile market sahiplerinin bu kota üzerinden ortalama karı hesaplamaları ve bu kar üzerinden zarara uğramadan indirim uygulamaları daha kolaydır. Üstelik kotada sınırlı kalmayıp kotayı aşan tüketiciler de ekstra kar demektir.

 

Belli Miktarda Yapılan Alışverişe Verilen Hediye Çekleri

 

Belli miktarda yapılan alışverişe karşılık verilen hediye çekleri ise market işletmecileri için en güzel yöntemdir. Çünkü bu sayede hem belirlenen miktar alışveriş hem de hediye çeki ile yapılan alışveriş marketten yapılmaktadır. Yani işletmeci bu yolla hediye miktarının da kendisine geri dönmesini sağlamaktadır.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN