Lupus hastalığı nedir?

Lupus Hastalığı Nedir?

İsmi pek bilinmese de genellikle kadınlarda görülen bir bağışıklık sistemi rahatsızlığı olan Lupus hastalığı bağışıklık sisteminin bozulması ile ortaya çıkar.

Genellikle 20 ile 40 yaş arasındaki kadınlarda görülmekte olan hastalık tıp dilinde sistemik lupus eritematosus (SLE) olarak adlandırılmıştır.

Hastalığa sebep olan temel etmenler ve hastalığın neden oluştuğu konusunda henüz net bir veri olmasa da bu konuda araştırmalar devam etmektedir.

Uzmanlar tarafından pek çok sebebe bağlı olabileceği belirtilen hastalığın ilk belirtileri ise romatizmal ağrılar şeklinde olmaktadır. Eklemlerde ağrı, şişme sabah tutukluğu gibi belirtilerle seyreden hastalık tedavi edilmezse iç organları etkileyerek ölüme sebebiyet verebilecek duruma gelebilmektedir.

Özellikle kalp ve böbreklere en çok zararı veren lupus hastalığı bu organlarda iltihaplar oluşmasına sebep olmaktadır.

Lupus hastalığının diğer bir belirtisi ise; ciltte oluşan döküntülerdir. Özellikle burun üzerinden yanaklara doğru açılan kelebek şeklinde döküntüler hastalığa halk arasında kelebek hastalığı adı verilmesine sebep olmuştur. Bu döküntüler özellikle güneş ışığı tesiri ile daha da artmaktadır.

Hastalığın diğer belirtileri ağızda oluşan yaralar, vücutta parmaklar gibi uç noktalarda oluşan solukluk, morarma ve kızarmalar, kalp ve akciğer zarlarında sıvı toplanması, göğüs ağrısı, idrarda kan olması ve böbreklerin düzgün çalışmaması, çeşitli nörolojik problemler ve kan tahlillerinde ortaya çıkan anormal değerler olarak sayılabilir.

Lupus hastalığı sadece cildi etkileyen tipleri olduğu gibi iç organları etkileyen tiplere de sahip olan bir rahatsızlıktır. otoimnun kökenli tüm hastalıklarda olduğu gibi lupus hastalığı da ciddiye alınmalı ve tedavileri aksatılmamalıdır.

Kişilerin vücut direncine göre şiddeti değişebilen hastalık erken teşhis ile kolaylıkla tedavi edilebilmektedir.

Lupus Nasıl Tedavi Edilir?

Lupus hastalığının tedavisi için ilaç kullanımı ve cildin güneşten korunması yeterlidir. Hastalık erken teşhis ile vücutta iç organlara zarar vermeden kısa süreli ilaç tedavisi ile kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Aksi takdirde özellikle böbrekler çok fazla zarar görebilir.

Lupus hastaları tuzlu gıdalar ile beslenerek, güneş ışınlarından uzak durup dinlenerek bu rahatsızlığın kolaylıkla tedavi edilmesini sağlayabilirler.

Ağır şeklide seyreden hastalıklarda ise kortizon tedavisi uygulanması şarttır.

Tedavi esnasında ve sonrasında doktor kontrolleri muhakkak yapılmalı ve aksatılmamalıdır.

Lupus hastalığına iyi gelen bitkiler ve bitkisel yağlar nelerdir?

Her hastalıkta olduğu gibi doktora danışılmadan hiçbir uygulama yapılmaması gereken lupus hastalığında birtakım bitkiler tedaviye yardımcı olabilmektedir. Alkali su, limonlu su ve yeşil çay tüketmek hastalığın tedavisinde yardımcı olabilecek bir yöntemdir. Çam sakızı, sinirli yaprak, atkuyruğu kırk kilit otu, kekik, günlük sakızı gibi bitkiler kullanılarak yapılan kürler de tedaviye yardımcı olmaktadır.

Aynı şekilde ciltteki döküntüler için kullanılabilecek bazı bitkisel yağlar ise şunlardır;

Biberiye yağı, Defne yağı, Kantaron yağı, Kekik yağı, Limon yağı, Mersin yaprağı yağı, Portakal yağı

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN