Lösemi Belirtileri

Lösemi Belirtileri

Lösemi belirtileri çok farklıdır ve bir kural olarak, akut lösemi formunda görülür. Kronik lösemi uzun yıllar bile uzun bir süre boyunca asemptomatik olabilir ve sadece rutin kan testi (özellikle kronik lenfoblastik lösemi ) temelinde teşhis edilebilir . Akut lösemide, semptomlar genellikle, kan hücrelerinin eksikliğinden (anemi, enfeksiyonlar ve kanama), lösemi hücrelerinin viskozitesini artırarak veya lösemi hücrelerinin neden olduğu organlarda bir bozukluktan dolayı meydana gelir.

Kronik lösemi formları, bulanık, uzun süre gelişen semptomlar olsa da, benzer şekilde eşlik edebilir . Ek olarak, gece, enfeksiyon, kilo kaybı ve yoğun terleme olmadan vücut ısısında bir artış olabilir. Bazı durumlarda, semptomlar lenf düğümlerinde veya dalakta bir artıştan kaynaklanabilir.

Çoğu zaman, yukarıdaki belirtilerin teşhisi konan anemi hemoglobin seviyesi, normal altına düştüğü (kırmızı kan hücrelerinin azlığı), beyaz kan hücreleri (beyaz kan hücreleri) azalmış lösemi akut formlar ve sırasında beyaz kan hücrelerinin artan kronik formları gibi kandaki trombosit azalması. anemiyorgunluk, solgunluk, çarpıntı, kulakta gürültü ve genel halsizlik ile kendini gösterir. Bir düşük trombosit seviyesi kendiliğinden ekimoz, burun kanaması, diş eti kanaması ve uzun kanayan yaralar şeklinde, örneğin, kendini kanama eğilimi olur. Lökositlerin seviyesinin azaltılması, enfeksiyonlara karşı artan duyarlılığa yol açar. lösemi, kronik formları, kandaki beyaz kan hücreleri artar, ancak, kemik iliği ve kanda sağlıklı beyaz kan hücrelerinin seviyesinin enfeksiyonlara karşı daha hassas hale yol açabilir, azaltılır.

Lösemi Tedavisi

Lösemi tedavisi bir hematoloğun rehberliği altında gerçekleştirilir. Finlandiya’da, akut lösemi formları olan hastalar genellikle üniversite hastanesinin hematoloji ünitesine tedavi için sevk edilir. Kronik formların tedavisi diğer tıbbi kurumların hematoloji departmanlarında da gerçekleştirilebilir: tedavi genellikle ayaktan yapılmalıdır, hastaneye yatış gerekli değildir. Standart lösemi tedavisi , bazı durumlarda kanser hücrelerini tanıyan antikorlarla kombinasyon halinde çeşitli kemoterapötik ilaçlarla tedaviyi içerir . Ek olarak, örneğin kan ürünleri, antibiyotikler, bulantı için kullanılan ilaçlar, mide-bağırsak mukozasını ve böbrekleri koruyan ilaçlar gibi destekleyici tedavi uygulanır.

En lösemi akut formlar, hasta ilk olarak yüksek bir doz alır kemoterapi ( indüksiyon tedavisi (sözde morfolojik remisyon elde etmek için), kemik iliği kandan lösemi hücreleri uzaklaştırmak için). Tedavinin bu aşamasının olumlu sonucu ile vücudun tedaviye yanıtını iyileştirmek için medikal dilde mediastinal terapi denilen çeşitli tedavi tipleri uygulanmaktadır . Eğer bu yöntemler lösemiyi tedavi edemezse ya da tekrarlarsa, donör kök hücrelerinin nakledilmesi ( allojenik transplantasyon)). Verici ve hasta aynı tür dokuya sahip olması gerektiğinden uygun bir donör bulmak zor bir iştir. Vericinin rolü çoğunlukla hastaların kardeşleri tarafından ele alınır, ancak uygun bir verici de uygun gönüllüler listesinde bulunabilir. Arama, Finlandiya Kızılhaçı Dairesi’nde bulunan Finlandiya kök hücre bağışçısı kayıt defterinde yürütülmektedir. Kayıt yaklaşık 22.000 gönüllüye sahiptir. Finlandiyalı doktorların emrinde de benzer yabancı kayıtlar vardır, toplam 22 milyon kişi olan potansiyel bağışçı sayısı.

Kök hücre nakli çok karmaşık bir işlemdir ve bazı hastalar için gerçekleştirilemez. Bazı durumlarda, bu prosedür ölümle sonuçlanabilir. Ölüm, prosedürün toksisitesi, yabancı hücrelerin olası reddi ve hastalığın tekrarlaması nedeniyle ortaya çıkabilir.

Tekrarlanan lösemi erişkin hastalarda sık görülür. Lösemi geçiren çocukların çoğu iyileşir. Modern tedavi sayesinde çocuklarda en sık görülen lösemi formu olan akut lenfoblastik lösemi olguların% 80’inden fazlasında tedavi edilebilir.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN