‘Limon bahçede kaldı’

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, geçmiş yıllara göre limon ekim alanları genişlediğini ancak bu sene alıcı bulunamadığı için limonun bahçede kaldığını söyledi.

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, “Türkiye’nin narenciyede önemli üretim merkezlerinden biri olan Çukurova Bölgesi’nde bu yıl çiftçimiz limondan verim aldı fakat ürününü satamıyor. Yurtdışında yeni pazarların olmaması bunun en büyük etkenlerinden biri. Yüksek girdi maliyetlerine rağmen çiftçimiz özveriyle ekip, işlediği bahçelerinde hasada başlayamıyor çünkü ürününü satamıyor. Bir an önce yurtdışında yeni pazarlar bulunmalı ve limon çiftçimizin elinde kalmadan ihraç edilmelidir” diye konuştu.

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan

GİRDİ MALİYETLERİ ÜRETİMİ ZORLAŞTIRDI

Elektrik, mazot, gübre gibi girdi maliyetlerine gelen artışlardan dolayı çiftçilerin zor şartlarda üretim yaptığını belirten Doğan, “Ürünlerin satışında da sıkıntı yaşayan üreticilerimiz karpuz, soğan, yerfıstığı ve kapya biberde çok büyük zarar etti. Limonda da aynı durum yaşanıyor, çok geç kalmadan çiftçimize destek verilmelidir. limon fiyatları yükseldiğinde ihracat yasağı getiren hükümetimizin, limon dalında kaldığında da çiftçisine sahip çıkmasını bekliyoruz, acilen destekleme fiyat istikrar fonunun (DFİF ) bu yıl tekrardan çiftçimize ödenmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN