Lahana yemek tarifleri

 ETLİ LAHANA DOLMASI NASIL YAPILIR?

Mal­zeme: 1,5 kilo dolmalık lâhana; ya­rım kilo kıyma; 4 yemek kaşığı yağ; soğan; 1 tatlı kaşığı domates sal­çası; 3/4 kahve fincanı pirinç; 3 bar­dak su; biraz tuz, karabiber.

Lahanayı ortasından ikiye kesip göbek kısmını çıkarın. Sonra içinde bardak tuzlu su olan tencerede lâ- hanayı bir taşım kaynatarak haş­layın. Sudan çıkarın. Soğuduktan sonra, yapraklardaki sert damarla­rı ayıklayıp bunları el büyüklüğün­de parçalara bölün.

lahana-sarmasi-tarifi

Kıymayı, kıyıl­mış soğanları, pirinci, bir yemek ka­şığı yağı, tuzu, biberi koyup buna bir kahve fincanı da su katarak içi ha­zırlayın. Bundan ufak parçalar ko­parıp lâhana yapraklarının içine ko­yun. Sonra yaprakları sararak dol­maları hazırlayın. Tencerenin içine sıralıyarak yerleştirin. Üstüne iki bardak suda ezilmiş domates salça­sını, üç kaşık yağı koyun, üstüne kü­çük bir kapak kapatın. Onun üstüne de tencerenin kapağım örtüp orta harlı ateşte yarım saat pişirin.

LAHANA SALATASI NASIL YAPILIR?

lahana-salatasi

Kış günlerinde yeşil salatanın yerini tutacak güzel bir çerezdir. Lahana önce haşlanır, suyu iyice süzülerek bir tabağa alı­nır. Ya iri yapraklar halinde, ya da parçalanarak salata tabağına konur. Üzerine rendelenmiş havuç, zeytin, kırmızı turp, pancar turşusu konur, zeytinyağ, sirke, ya da limon ekilir.

yemek tarifleri

 Soru ve Görüşleriniz İçin Lütfen Yorum Yapınız…

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN