Kuzey Akım 2 dahil her şey masada

Almanya, Rusya’nın muhtemel Ukrayna işgali durumunda, Rusya’nın Avrupa’ya gaz taşıyacak tarihi enerji projesi Nord Stream 2’yi ( Kuzey Akım 2 ) durdurabileceğini söyledi. Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock, Moskova’nın komşusuna saldırması durumunda zarar göreceği konusunda uyardı. Şansölye Olaf Scholz ise, Almanya’ya gaz getiren Kuzey Akım 2 boru hattını durdurabileceklerini söyledi.

Geçen hafta Rusya ile görüşmelerin çıkmaza girmesinin ardından diplomasiyi hızlandıran ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Alman, İngiliz ve Fransız yetkililerle “Rus’un Ukrayna’ya yönelik saldırganlığını caydırmak için ortak çabaları” görüşmek üzere Çarşamba günü Kiev’i ziyaret etti.

Çatışma korkuları yükselirken, İngiltere bu hafta Ukrayna’ya tanksavar silahları sağlamaya başladığını duyurdu. Kanada Dışişleri bakanı Ukrayna’yı ziyaret etti ve Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock gerilimi azaltmak için Moskova ve Kiev’le görüştü.

Baerbock, Moskova’nın komşusuna saldırması durumunda zarar göreceği konusunda uyardı. Şansölye Olaf Scholz ise, olası bir işgal durumunda Berlin’in yanıtının Almanya’ya gaz getirecek Nord Stream 2 boru hattını durdurmayı kapsayabileceği sinyalini verdi.

Scholz, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile yaptığı görüşmenin arından, boru hattı ile ilgili bir soruya, “Ödenecek yüksek bir bedel olacağı ve Ukrayna’ya bir askeri müdahale olması durumunda her şeyin tartışılması gerekeceği açık.” dedi.

Etiketler

YORUM YAZIN