Köpeğim İçin Hangi Köpek Tasmasını Tercih Etmeliyim?

 Aslında temel olarak bahsetmek gerekirse köpeklerin cinsine, boyuna, kilosuna göre köpek tasması seçilmesi gerekmektedir fakat bunu tasma çeşitleri üzerinden sizler için detaylıca anlatabiliriz.

 Öncelikle köpek gezdirme tasmasından başlayalım. Köpek gezdirme tasması seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli şeyler köpeğinizin cinsi, boyu ve kilosu olmalıdır. Her köpek cinsi için ve her yaştan köpek için özel üretilmiş köpek gezdirme tasması çeşitleri bulunmaktadır. Küçük cins bir köpeği büyük cins köpek tasmasıyla gezdiremeyip eğitemeyeceğiniz gibi tam tersi durumda büyük bir cins köpeği de küçük cins köpek tasmasıyla gezdiremeyip eğitemezsiniz. Kısacası küçük köpek tasması büyüğe, büyük köpek tasması küçüğe olmaz. Böyle bir durumda boyunlarına zarar verme olasılığınız olabilir. Bu yüzden köpeklere zarar vermeden kontrol etmek için onların vücut yapısına ve cinsine uygun köpek gezdirme tasması almak en sağlıklısı olacaktır.

 Köpek boyun tasması ise köpek sahipleri tarafından güncel olarak en fazla kullanılan köpek tasması çeşitlerinden biridir. Farklı malzemelerden ve farklı boyutlardan oluşan köpek tasmalarının birden çok modeli bulunmaktadır. Aynı zamanda farklı kilit sistemleri olan köpek tasmaları köpeklerin kaybolması halinde iletişim ve adres bilgilerinin yazdığı kimlik yerleri de mevcuttur. Bu tasmaya isimli köpek tasması da denmektedir. Köpeğiniz için boyun tasması seçerken, dostunuzun boyun ve baş ölçülerine göre boyun tasması seçmek en çok dikkat edilmesi gereken şeydir. Sonrasın da ise tasmanın üretildiği materyal göz önüne alınmalıdır. Köpek boyun tasması materyalinin köpeğinizin cildine ve tüylerine zarar vermeyeceğinden emin olmanız gerekmektedir aksi halde köpeğin cildi tahriş olabilir ya da çeşitli tüy ve cilt hastalıklarına rastlanabilir. Köpek boyun tasmaları genellikle köpeklerin boyun çevresine göre şekillenir, boyun çevresi kalınlaştıkça tasma da kalınlaşır, boyun çevresi inceldikçe tasma da incelir.

 Son olarak ise köpek göğüs tasmasından bahsetmek gerekirse diğer tasmalara nazaran, köpek gövde tasmaları köpeklerin kendilerini daha güvende ve rahat hissetmesini sağlıyor. Farklı ebatlarda, farklı çeşitlerde ve farklı materyaller ile bir çok göğüs tasması üretiliyor. Geçtiğimiz birkaç seneye kadar daha yoğun olarak boyun tasması tercih edilirdi fakat bazı köpekler için zaman zaman tahriş edici olduğundan, bu durum yavaş yavaş yerini köpek göğüs tasmasına bıraktı. Eğer dostunuz dışarıda çok fazla hareketliyse, çok fazla çekiştiriyorsa ve sizi bir yerlere sürüklemeye çalışıyorsa köpek göğüs tasması kullanmak daha doğru olacaktır. Çünkü diğer tasmalar fazla güç uygulayan ve ani hareketler yapan köpeğinizin boyun kaslarında bir probleme yol açabilir ve sinirsel bir takım sorunlar oluşturabilir. Bu yüzden büyük ırk köpek tasması almak istediğinizde bu tasma önerilir. Köpeklere verilen eğitim sırasında da, çekiştirmeler sonucunda boyuna takılan tasmalar zarar verebilmektedir. Bunun için de göğüs tasmasının kullanılması daha sağlıklıdır. Bu yüzden köpek eğitim tasması da denmektedir. Hatta köpek bel tasması olarak da bilinmektedir. Göğüs tasmaları köpeğin gücünü tek bir noktada birleştirmeyip yaydığı için hem köpeğe hem size çok daha güvenilir bir hissiyat verir. Köpek göğüs tasmaları bu sayede zararı minimize etmiş olur. Göğüs tasması vücutta fazla alana hakim olduğundan dolayı, takılan tasmanın kaliteli olmasına özen göstermekte fayda vardır. Ek olarak tüm bu tasma çeşitlerinin yavru köpek tasması çeşitleri de bulunmaktadır.

Köpek Tasması Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Köpek tasması seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli şeyler köpeğinizin cinsi, boyu ve kilosu gibi en temel şeyler olmalıdır. Her köpek cinsi için ve her yaştan köpek için özel üretilmiş köpek tasmaları bulunmaktadır. Küçük cins bir köpeği büyük cins köpek tasmasıyla gezdiremeyip eğitemeyeceğiniz gibi tam tersi durumda büyük bir cins köpeği de küçük cins köpek tasmasıyla gezdiremeyip eğitemezsiniz. Böyle bir durumda boyunlarına zarar verme olasılığınız olabilir. Bu yüzden köpeklere zarar vermeden kontrol etmek için onların vücut yapısına ve cinsine uygun tasma almak en sağlıklısı olacaktır. Yine köpek tasması alırken dikkat edilmesi gereken bir şey de tasmanın hangi materyalden oluştuğudur. Köpeklerinizin derisini ya da tüylerini aşındırmayacak materyalde tasmalar seçmeniz daha doğru olacaktır.

Köpek tasmaları genellikle köpekleri gezdirmek ve eğitmek için kullanılmaktadır ve oldukça gerekli bir aksesuardır. Lüks ve şekil olarak bakılsa da önceliğinin sorumluluğumuzda olan köpeklere en iyisini sunmak olduğunu unutmamak gerekir. Köpeğinizin cinsine, boyuna, kilosuna ve tüy yapısına uygun tasma seçmek onların sağlıkları için oldukça önemlidir. Köpek tasması seçilirken, köpek boyun tasması ve köpek göğüs tasması arasında çok fazla kalınıyor, birazda onların avantaj ve dezavantajlarından bahsedelim. Öncelikle burada da köpeklerin cinsi boyu ve kilosu oldukça önem taşımaktadır. Örneğin küçük cins bir köpeği boyun tasmasıyla gezdirebilirsiniz fakat büyük bir köpeği boyun tasması ile gezdirmek pek doğru olmayacaktır. Köpeğinizin sizi farklı yerlere çekiştirdiğini ve bunu boyun tasması varken yaptığını düşünürseniz bu durum köpeğinizin boynuna çok fazla baskı yapabilir ve zarar verebilir.

Yazımızı noktalamadan önce köpek tasması fiyatlarından da bahsedelim; köpek tasması fiyatları boyuna, yapısına, modeline, materyaline göre farklılık göstermektedir. Çok pahalı miktarda bir tasma için kesinlikle kalitelidir diyemeyeceğimiz gibi, daha uygun bir miktardaki tasmaya da kalitesiz diyemeyiz. Her bütçeye uygun köpek tasması bulunmaktadır. Size kalan köpeğiniz ve bütçeniz için en doğru tasmayı bulmaktır.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN