Kolesterolün Görevleri Nelerdir?

 

 

Bir kan yağı olan kolesterol vücudumuzdaki tüm hücreler de mevcuttur. Asıl görevi hayati fonksiyonların sürdürülebilirliğini korumak olan bu kan yağının eksikliği ciddi sağlık sorunlarına yol açtığı gibi, kolesterolün yükselmesi de sağlık açısından ciddi riskler barındırıyor. Sağlığımızın tehdit altında olmaması için kolesterol seviyemizin dengede olması gerekiyor.

 

Kolesterol ve Vücudumuzda ki Görevleri Nelerdir?

 

Dolaşım sisteminde bulunan ve yağlı bir madde olan kolesterol, genellikle kişinin beslenme tarzına göre değişiklik göstermektedir. Hayvansal protein ağırlıklı beslenme tarzı kolesterolün yükselmesine neden olabilir. Kalp ve beyin damarların da hasara yol açarak sağlık sorunları yaşamanıza neden olan yüksek kolesterol her yaştan insanı tehdit etse de, genellikle 40-45 yaş üstü kişilerde görülüyor. Kolesterolün lipoproteini oluşturmak için proteine ihtiyacı vardır. Lipoprotein ise kolesterolün kan akışı içerisinde hareket etmesini sağlar. Lipoprotein iki çeşide ayrılır. İyi huylu kolesterol olarak bilineni yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) ve kötü huylu olarak bilinen ise düşük yoğunluklu lipoproteindir (LDL). Damar içi duvarlara yapışarak damarları tıkayan ve kalp sağlığı başta olmak üzere birçok sağlık sorununa yol açan da düşük yoğunluklu lipoproteinin yüksek seviyelere ulaşmasıdır. Bunun sebepleri beslenme alışkanlığının yanlış olmasından kaynaklandığı gibi genetik faktörlerden olması da mümkün. Genç, yaşlı, çocuk, kadın ve erkek fark etmeksizin herkes bu sağlık sorunları ile karşı karşıya gelebiliyor.

 

Kötü Huylu Kolesterol (LDL)

 

Kötü huylu kolesterol olarak bildiğimiz (LDL) aslın da sadece zarardan ibaret değildir. Asıl görevi antioksidan ve amino asitleri hücrelere ulaştırmaktır. Seviyesinde artış olduğu zaman dolaşım yolu hastalıklarına neden olur ve zararları faydalarından daha ağır basar. Kötü huylu kolesterolü yüksek olan kişiler, damar tıkanıklığına bağlı kalp krizi, ani felç, damar sertliği, kalp büyümesi gibi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilirler. Bu tip hastalığı olanlar özellikle kolesterole dikkat etmeliler.

 

İyi Huylu Kolesterol (HDL)

 

LDLnin aksine HDLnin vücutta fazla olması sağlık açısından iyi bir durumdur. HDL, fazla kolesterolü karaciğere ulaştırır ve vücuttan atılmasını sağlar. Dolaşım yolu hastalıklarına neden olan kolesterolü vücuttan atmayı sağladığı için iyi huylu kolesterol olarak bilinen HDL, aile hekiminde yapacağınız kolay bir kan testi ile öğrenilebilir.

 

Yüksek Kolesterol Anlaşılır Mı?

 

Yüksek kolesterolü tehlikeli yapan en önemli unsur kalp, damar veya ani felç gibi belirtileri yaşamadan kendini belli etmemesidir. Yani durum ciddiyeti artana kadar yüksek kolesterol tehlikesinden haberdar olmak pek kolay değil. Bunu önlemek için düzenli olarak kan tahlili yaptırmak gerekiyor. Düzenli ve sağlıklı beslenmek, spor yapmak her zaman bu durumun önüne geçemeyebilir. Bu sebeple tahlillerinizi aksatmamak sizin yararınıza olacaktır.

 

Yüksek Kolesterolü Düşürmek İçin Ne Yapmalı

 

Öncelikle sigara içiyorsanız bırakmanız birçok sağlık probleminin önüne geçeceği gibi kolesterole de iyi gelecektir. Yağlı gıdalar tüketmemeye, doymuş yağ tüketimini azaltmaya ve her gün taze meyve sebze yemeye gayret edin. Düzenli spor yapın, eğer var ise fazla kilolarınızdan kurtulmaya çalışın. Tam tahıllı besinler tüketin. Balık ve tavuk yerken derisini yemeyin. Ceviz, fındık, badem gibi yemişler tüketin. Omega-3 bakımından gıdalar tüketmek bu konuda oldukça faydalı olan besinler arasındadır.

 

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN