Klinik Psikologlar Hangi Durumlardaki Hastalara Yardım Edebilir?

Son dönemlerde klinik psikolog ne iş yapar?  Hastalara nasıl yardım eder? Soruları çok sık sorulmaya başlandı. Özellikle üniversite tercihi yapacak olan gençlerin dile getirdiği bu soruyu kısaca sizin için şu şekilde özetlemek mümkün olmaktadır.

Klinik psikolog, kişilerin tek başına üstesinden gelemedikleri yada destek almak istedikleri, duygusal yada zihinsel sorunlarının tanımının yapılması, gözlem ve teşhisler ışığında bir tedavi programı düzenlenmesi gerektiğine karar veren kişidir. Günümüzde özellikle pandemi dönemi sonrasında klinik psikologların çalışma sistem ve yoğunlukları çok değişmiştir. Bunun en büyük nedeni ise, pandemi ile birlikte gelen kaygı hissi, yalnızlık, kapanma gibi durumların çoğunlukla klinik psikolojinin ilgilendiği sorunları tetiklediğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Bunun dışında klinik psikolog Avrupa yakası arayışındaysanız kesinlikle sizleri Serpil Endirlik ile bir görüşme yapmaya davet ediyoruz.  Aynı zamanda iletişim bölümünü kullanarak online olarak terapi düzenlenmesini de talep edebilirsiniz. Klinik psikolog pek çok farklı konu başlığında aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedir. Bu konuda destek almak ve daha farklı konu başlıkları hakkında bilgi sahibi olmak için de iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

Nasıl Klinik Psikolog Olurlar

Öncelikle psikologlar ile klinik psikologlar arasında temel bir fark olduğunu belirterek başlamak gerekir. Psikologlar dört yıllık lisans programını başarı ile tamamladıktan sonra bu ünvanı almaya hak kazanırken, klinik psikolog olabilmek için dört yıllık lisans programının ardından iki senelik yüksek lisans yapmanız da gerekmektedir.

Klinik psikologların çalışma alanları çok geniştir. Bunun dışında çocuk ve ergen psikolojisi kaygı bozukluğu tedavisi gibi konularda da uzmanlık kazanıp tedavi uygulayabilmektedirler.

Genel olarak klinik psikologların hareket alanları, çok geniş olsa da hareket alanları öncelikli olarak insan temellidir. Bu sebeple aklınıza gelen hemen hemen tüm psikolojik sorunlarınızda klinik bir psikologdan görüşme talebinde bulunabilirsiniz.

Aslında bu konuda, terapi alma ve terapinin uygulanması hususunda özellikle Türkiye’de yaygın olarak yapılan bir yanlış bulunur. Buna göre Türkiye’de sadece rahatsız olduğunuz yada ileri seviyede bir rahatsızlık yaşamanız durumunda psikologdan destek almanız gerektiği gibi bir yanlış anlayış bulunur. Oysa ki, psikologdan destek almak söz konusu olduğunda kesinlikle doğru adresi ziyaret etmek ve buna göre bir yol haritası belirlemek son derece büyük bir önem arz eder.

Psikolojik olarak destek almak ve bu konuda terapilere katılmak için adresimizle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Aynı zamanda dilerseniz avrupa yakası terapist seçeneğinden online bir şekilde de yararlanmanız mümkün olacaktır.

https://www.google.com/maps/embed?pb=!1m14!1m8!1m3!1d48133.52351363283!2d28.972866!3d41.061446!3m2!1i1024!2i768!4f13.1!3m3!1m2!1s0x0%3A0x9eb1e1003bda895f!2sKlinik%20Psikolog%20Serpil%20Endirlik!5e0!3m2!1str!2str!4v1659360382388!5m2!1str!2str

Doğru terapi seçeneklerine ulaşmak ve bu konuda destek almak söz konusu olduğunda kesinlikle bir uzmandan destek almanız son derece mantıklı bir adım olacaktır. Bu bakımdan klinik psikologlar, çift terapileri, kaygı bozuklukları, yeme bozukluğu terapisi gibi durumlar söz konusu olduğunda ayrıcalıklı bir şekilde destek sunmaya devam etmektedirler.

Etiketler

YORUM YAZIN