Kişisel Koruyucu Donanımlar Nedir? Etiketleme Kilitleme Nedir?

Kişisel Koruyucu Donanımlar Nedir? Etiketleme Kilitleme Nedir?

   Türkiye’de ve dünyada yılda hatta günde onlarca, binlerce kişi iş yerlerinde kaza sonucu hayatını kaybetmektedir. Bu iş kazalarının birçoğu dikkatsizlik ve tedbirsizlikten kaynaklanmaktadır. İş yerlerinde çalışanların işlerindeki risklere uygun olan tedbirleri almak zorundadırlar. Bu alınan tedbirler iş kazalarını en az seviyeye hatta sıfıra indirebilir.

    Kişisel koruyucu donanımlar, iş kazası veya meslek hastalıklarının önüne geçmek, çalışan insanların sağlık ve güvenlik tehlikelerinden korunması, sağlık ve güvenlik koşullarının daha iyi olması amacıyla kullanılır. İş yerlerinde çalışanların kendilerine ve çalışma ortamlarındaki tehlikelere uygun olan tedbirleri almaları ve çalışanları koruyan bu ekipmanlara kişisel koruyucu ekipmanlar adı verilmektedir.

   Kişisel koruyucu donanımlar çalışanların iş kazalarından en az zararla hatta zararsız şekilde atlatmalarını sağlar. Birçok kişisel koruyucu donanım çeşidi vardır. Çalışanların işlerine uygun olan kişisel koruyucu donanımını kullanması öngörülür. Gündelik işlerinizi daha güvenli hale getirmek ve iş güvenliği konusunda her zaman öncü bir firma olan Propazar, kişisel koruyucu donanımlarınızda da sizin yanınızda.

Kişisel Koruyucu Çeşitleri Nelerdir?

   Kişisel koruyucu donanımların çeşitli türleri vardır. Baş koruyucu kişisel koruyucu donanımlar, el, kol koruyucuları, yüz ve göz koruyucuları, bacak ve ayak koruyucuları, vücut koruyucular kişisel koruyucu donanımları oluşturmaktadır.

Etiketleme Kilitleme Nedir? Neden Önemlidir?

   Her yıl onlarca hatta binlerce çalışan ekipmanları veya makinelerinde bakım yaparken yaralanmakta veya daha da kötüsü yaşamını yitirmektedir. Bu kazaların neredeyse çoğusu enerjinin kontrol dahilinde olmadan açığa çıkması nedeniyle gerçekleşmektedir. Ancak Avrupa’da, makinelere bakım yapılırken enerji kaynaklarının kapatılması ve “kilitlenmesi” şart olan bazı yönetmelikler vardır. Lockout Tagout, bakım çalışmaları esnasında makinelerin ve ekipmanların enerji kaynağının kapatılmasını içeren bir prosedürüdür. Bu prosedür, iş yerlerinde çalışanları aktif durumdaki makinelerin veya elektrik akımının yarattığı tehlikelerden korur.

Kilitleme Etiketleme Kazaları Nelerdir?

   Kilitleme etiketleme kazaları çalışanlar bakım yaparken, temizlerken veya makineye sıkışmış olan eşyaları çıkartmaya çalışırken meydana gelir. Bu durumlarda, çalışan insanlar makine içerisindeki çark halat benzeri hareketli parçalara yaklaştıkları için iş kazaları gerçekleşir.

Kilitleme Etiketleme Avantajları Nedir?

   Kilitleme ve etiketleme prosedürünün hem insan sağlığına hem de işyerine birçok avantajı vardır. Bakım ve temizlik yaparken güvenli bir şekilde çalışılması, hasarların önlenmesi, yaralanmaların önlenmesi, hataların önlenmesi ve iş yerindeki tehlikelerin en az seviyeye düşürülmesi kilitleme etiketleme prosedürünün en önemli avantajlarıdır.

Etiketler

YORUM YAZIN