Kilo almak için nelere dikkat edilmeli?

Şişmanlık ve obezite kadar yaygın olmasa da birçok kişi için önemli bir sağlık sorunu olan aşırı zayıflık ve kilo alamama problemi doğru şekilde yaklaşıldığında ortadan kaldırılabilen bir durumdur.

Bunun için öncelikle konunun uzmanı bir diyetisyene gidilmeli, kan tahlili ve gerekirse diğer tetkikler yaptırılarak, sorunun altında yatan asıl neden saptanmalıdır. Sözgelimi bağırsaklarında parazit olan kişilerin kilo alamaması gibi. Bu durumda buna dönük çeşitli ilaç tedavileri uygulanarak kilo alınması mümkün hale gelebilir.

Az yemek ve yanlış beslenme alışkanlıkları da bu durumun nedenlerindendir. Buna dönük olarak, iştah arttıran gıdaların alınması, protein ve karbonhidrat içeren besinlerin tüketilmesi de bu süreçte olumlu katkı sağlayabilir.

Fındık, fıstık, ceviz, badem gibi yağlı kuruyemişleri bolca tüketmek, aşırıya da kaçmamak suretiyle kızartma yemek, sabahları süt, bal, pekmez gibi gıdaların alınması da daha hızlı kilo almada yardımcı olacaktır. Yemeklerden önce su tüketilmemesi de önemlidir. Çünkü bu yapıldığında, açlık hissi azaldığından, daha az yemek yenilmektedir.

Sağlıklı Günler Dileğiyle!

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN