KHK Yayınlandı 11 Gazete Açıldı

OHAL döneminin uzatılmasının ardından 3 yeni KHK yayınlanması dikkat çekti. KHK ile bir çok dernek ve bir çok akademisyen ihraç edilerek, askerlerinde ihracı yer aldı.

KHK ile bir çok akademisyen görevinden ihraç edildi

OHAL döneminin tekrar uzatılmasından sonra 3 yeni KHK resmi gazetede yayınlanarak, 679,680 ve 681 nolu KHK oldukları öğrenildi. Yeni KHK’lere göre Danıştay’dan 8 kişinin ihraç edildiği açıklandı. Geçtiğimiz 2016 yılının son haftalarına yaklaşırken 100’lerce derneğin kapatılmasının ardından bu KHK’lerle 83 derneğin daha kapatıldığı haberi verildi. Bakanlar Kurulu’nun aldığı bir kararla yayınlanan KHK’ler, Danıştay’dan 8 kişinin ihraç, Diyanet’ten 135 kişinin, Adalet Bakanlığı’ndan 1699 kişi, Emniyet’ten 2687 kişi, Sağlık Bakanlığından ise 838 kişinin ihraç edildiği duyuruldu. Aynı zamanda Özel güvenliklik güçlerine kullandıkları silahlarla ilgili düzenleme getirildiği kamuoyuna bildirildi.

KHK ile geçici olarak kapatılan gazetelerden 11’i açıldı

Sadece kapatılma ile ilgili KHK yer almazken, 11 gazetenin de açıldığı 679 nolu kararname ile duyruldu. Açılan gazetelerin ismi de resmi gazetede yer aldı. Gazeteler ise şöyle sıralandı; Şuhut’un Sesi Gazetesi, Türkeli Gazetesi, Batman Gazetesi, Zafer Gazetesi, Hisar Gazetesi, Batman Çağdaş Gazetesi,İdil Haber Gazetesi, Prestij Haber Gazetesi, Urfanatik Gazetesi, Kızıltepe’nin Sesi Gazetesi.

Kara ve Hava komutanlıkları olmak üzere toplam 317 asker ihraç edildi

Kanun Hükmünde Kararnameler ile 83 derneğin kapatılması ve 649 akademisyenin görevine son verildiği duyruldu. Bununla birlikte Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 149 asker, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan  ise 164 askerin ihraç edildiği duyuruldu. Gelişmeler ise daha detaylı olarak takip ediliyor.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN