KENE NEDEN TEHLİKELİDİR? KENEYE NASIL MÜDAHALE EDİLMELİ?

Kene Nasıl Bir Hayvandır?

Dış görünüşü bakımından böceğe benzeyen kene, bazı hayvanların, hatta insanların derisine yapışarak ka­nını emen asalak, küçük bir hayvan­dır. Birçok çeşitleri vardır. En çok, köpek, koyun ve at gibi hayvanlara yapışırlar.

7064

Kene Neden Tehlikelidir?

Vücutlarında bazı hasta­lıkların mikroplarını taşıdıklarından hem evcil hayvanlar, hem de insan­lar için çok zararlıdırlar.

Keneler yumurtalarını çeşitli yer­lere koyarlar. Açlığa çok dayanırlar. Vakit vakit kan emerler ve evcil hay­vanlar ile insanları rahatsız ederler.

images

Keneden Kurtulmak Güçtür!

Kene bir kere insan veya hayvana dadanıp, yapışınca ondan kurtulmak çok güçtür. Çünkü hayvan dişlerini derinin altına takarak yapışır, el ile çekilirse, dişler yerinde kalır ve san­cı veren yaralara yol açar.

kene-isirmasi-belirtileri

Hayvana yapışan kene nasıl çıkarılır?

Hayvanlara musallat olan keneler için civa, kükürt ve eter bulu­nan karışık ilâçlar kullanılır. Bunlar sık sık hayvana sürülür ve kenelerin ölüp ölmediği kontrol edilir.

images (4)

İnsana yapışan kene nasıl çıkarılır?

İnsanlara dadanan kenelerden kurtulmak için de üzerlerine eter veya klorform dökmek lazımdır. Kene an­cak bu ilaçlarla ayaklarını ve dişleri­ni gevşetir.

images (3)

DİKKAT! Keneyle alakalı ilk yardım eğitimi almayan kişilere dokundurtmamak gerekir. Hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN