Kendi Kendine Konuşmak Neden Olur?

Kendi kendine konuşmak, kendimizle iletişim kurma şeklimizdir. Kendi iç konuşmamız bizi neşelendirmeye, motive etmeye ve hem kendimiz hem de dünya hakkında harika hissetmemize yardımcı olabilir. Bununla birlikte, olumsuz ve kendi kendini engelleyen de olabilir.

Özsaygısı düşük olan insanlarda, içsel eleştirmenleri onlara sürekli olarak “İyi değilsin!” gibi olumsuz şeyler söyler. Bunu neden yapabileceğini düşünüyorsun? “Çalışırsan sınavında başarılı olursun!” demek yerine zihinleri genelde olumsuz çalışır. 

Kendi Kendine Konuşmanın Etkisi

Dusge’de yayımlanan bir sağlık makalesi, kendi kendimize yaptığımız konuşmaların çok da basit olmadığını ortaya çıkardı. Kendimizle konuşma şeklimiz, kendi kendini gerçekleştiren bir kehanet gibi, geleceğimizde ne olacağını belirleyebilir. Kendinize sürekli olarak bir başarısızlık olduğunuzu ve hiçbir şeyi doğru yapamayacağınızı söylüyorsanız, denemeyeceğiniz yüksek bir şans vardır ve yapsanız bile, gönülsüz bir çaba göstereceksiniz.

Negatif iç konuşma, ters etki yaratır. Aksine, kendinize bir şeyler yapabileceğinizi söylerseniz, olumlu bir sonuca odaklanmaya çalışmanız daha olasıdır.

Öz Konuşma ve Benlik Saygısı

Benlik saygısı uzun yıllar, deneyimler ve kendimizle belirli bir şekilde konuşarak gelişir. Bir gecede değiştirmeyi bekleyemeyiz. Bununla birlikte, kendimizle daha olumlu konuşmayı öğrenmek, oldukça hızlı bir şekilde öğrenilebilen ve uygulanabilen bir beceridir.

Buradaki ilk adım, kendinize ne söylediğinize dikkat etmektir. İçinizdeki eleştirmeninizin kendinizi dövdüğünü yakaladığınız zamanları yazın. Örneğin:

DurumKendine ne söylüyorsun
Arkadaşlarla dışarı çıkmakNe giyeceğimi bilmiyorum, hepsi benden çok daha moda, arkamdan bana gülmeleri gerekiyor.
İş yerinde bir sunum için hazırlanıyorUmutsuzum, başarısız olacağım.
Spor salonuna gitmekBuna uygun değilim, neden deniyorum ki?

Sık sık kendinizi dövdüğünüz zamanları belirledikten sonra, kendinizi ‘DUR’ demek ve olumsuz düşünceyi yarıda kesmek için eğitmelisiniz. O zaman olumsuz düşünceleri daha gerçekçi, olumlu düşüncelerle değiştirmeniz gerekir. Yukarıdaki durumları tekrar gözden geçirmek için işte bazı öneriler:

DurumKendinize söylenecek olumlu şeyler
Arkadaşlarla dışarı çıkmakKendi benzersiz tarzım var ve görünüşümle gurur duyuyorum
İş yerinde bir sunum için hazırlanıyor.Araştırmamı yaptım ve prova yaptım, bu yüzden bunu anladım!
Spor salonuna gitmekİyileşiyorum!

Size özel durumları yazın ve olumlu ifadeler söyleyerek pratik yapın. İfadelerinizi yapıcı, özel ve şimdiki zamanda yapmaya çalışın.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN