Kedi ve Köpeklerde Kas-Kemik Gelişimi Hakkında Bilgiler

Kedi ve Köpeklerde Kas-Kemik Gelişimi Hakkında Bilgiler

 

Evcil hayvanlar denince akla ilk gelen dostlarımız, kediler ve köpekler oluyor. Hem cana yakın olmaları hem de keyifli halleri nedeniyle onları evimizde beslemek için can atıyoruz. Fakat kedi ve köpek beslemek sanıldığı kadar kolay değildir. Sağlıklı bir yaşam sürmeleri için beslenmelerinden kişisel bakımlarına, sağlık kontrollerine varana dek birçok aşamayı kontrol altında tutmak gerekir. Bunu yapabilmek için de her şeyden önce bilinçli ve kedi köpek bakımı konusunda bilgi sahibi olmak gerekir. Bu yazımızda da kedi ve köpekler için önem arz eden kas, eklem ve kemik gelişimi sürecinden bahsedeceğiz. Kas gelişimini destekleyen kedi köpek ilaçları ve bunları temin edebileceğimiz yerleri konu edineceğiz.

 

Kedi ve Köpeklerde Kas Gelişimi Neden Önemlidir?

Kedi ve köpeklerde kas gelişimi, iskelet yapılarının korunması adına çok önemlidir. Nitekim sağlıklı bir kas ve eklem yapısı olmazsa kedi ve köpeklerin hareketleri kısıtlanır. Bilhassa köpeklerin hareketli ve enerjik yapıda olmaları nedeniyle eklem gelişimlerine dikkat edilmelidir. Kedi ve köpeklerde kas-kemik gelişimine yavruluk döneminden başlanmalıdır. Nitekim yavruluk döneminde eklemleri yeterince gelişemeyen hayvanlar ilerleyen dönemlerde yürüme, atlama, koşma gibi eylemleri yapamaz hale gelirler. Bununla birlikte tedavi süreçleri zorlaşır ve eski sağlıklarına kavuşmaları imkansız hale gelebilir.

 

Kedi ve Köpeklerde Görülen Kas-Eklem Hastalıkları Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Kedi ve köpeklerde görülen kas-eklem hastalıkları genelde romatizmal hastalıklar kapsamında değerlendirilir. Bu süreci yaşayan hayvanlar genelde hareketsiz, yorgun ve güçsüz bir halde olurlar. Örneğin kedilerde bir yeden bir yere atlama konusunda isteksizlik ortaya çıkar, köpeklerde ise dışarı çıkarıldıklarında hareket kabiliyetlerinde azalma görülür. Kedi ve köpeklerde ortaya çıkan eklem rahatsızları için bilinen bir tedavi yöntemi yoktur. Fakat eklem destekleyici özelliğe sahip olan bazı köpek ve kedi ilaçları sayesinde kas-kemik-iskelet gelişimleri arttırılabilir ve daha rahat hareket etmeleri sağlanabilir. Bu ilaçlar genelde eklem destekleyici vitamin hapları kapsamında satılmaktadır. Fakat kas-eklem gelişimi yavruluk döneminden itibaren takip edilmeli ve eklem destekleyici vitaminlerin bu dönemden itibaren kullanılması gerekir.

 

Kedi Köpek İlaçları Nerede Satılır?

Kedi köpek ilaçları başta veterinerler olmak üzere petshop olarak bilinen evcil havyan mağazalarından alınabilir. Bunun yanı sıra internette faaliyet gösteren e-ticaret mağazalarından da bu ilaçları temin edebilirsiniz. Bu alanda hizmet veren firmalardan birisi de https://www.petbesinleri.com.tr/ adlı e-ticaret sitesidir. Online petshop mağazasında kapsamında hizmet veren bu sitede, 300’ün üzerinde kedi kepek maması, farklı sağlık sorunlarına yönelik ilaçlar ve gelişimi destekleyici vitaminler ile çok sayıda kedi köpek aksesuarları bulabilirsiniz. Oturduğunuz yerden bir tık ile ürün sipariş edip kapınıza kadar gelmesini sağlayabilirsiniz.

 

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN