KAYISI AĞACI NASIL EKİLİR? NEREYE EKİLİR? KAYISININ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Kayısı Meyvesi

On beş metreye kadar boy atan kayısılar ılık iklimlerde kolayca yetiştirilebilen bir ağaç çeşididir. Bah­çelerimizde bile rahatça yetiştirebile­ceğimiz kayısının meyvelerini taze taze kendi ellerimizle toplayıp ye­mek yaz aylarının en büyük zevki olur.

110420141237088718921_2

Kayısı Ağacı Nereye Dikilmeli?

Kayısı; kuzey rüzgârlarından koru­nacak yerlere dikilmelidir. Ağaç so­ğuk ve nemli toprağı sevmez, böyle yerlerde zamk hastalığına tutulur. Bununla beraber fidan, aşılandığı ağacın iklim ve havasına uyar. Eriğe aşılanırsa nemli killi topraklarda, ba­deme aşılanırsa kuru, sıcak, kireçli topraklarda yetişir.

kayisi

Zerdali Nedir?

Kayısının çekirdekten yetişenine zerdali denir. Zerdali kayısıdan ufak olur, makbul tutulmaz. Kayısı ağaçları budanmaya elverişli olmadığın­dan bununla uğraşmaya lüzum yok­tur.

kayisi-569

Kayısı Çeşitleri Hakında Bilgi

Kayısının en tanınmış çeşidi Şam kayısısıdır. Yuvarlak, orta büyük­lükteki bu kayısı sulu, tatlı ve lezzet­lidir. Çekirdeği de tatlı olur. Şeker­pare çeşidi kalın kabuklu ve nokta­larla benekli olur. Adından da anla­şılacağı gibi tatlı ve suludur. Başka kayısı çeşitleri Malatya kayısısı, To­kat kayısısıdır. Olgunlaşan meyvelerin el ile top­lanması lazımdır; sopa ile vurarak düşürmek meyveyi zedeler.

Kayısıların başlıca hastalığı zamk hastalığıdır. Bu hastalıkta ağacın gövdesinde akıntı görülür. Zamkları toplamak toprağa kireç vermek lâ­zımdır. Ağaçlara musallat olan yap­rak kurduna karşı tarım ilâçları kul­lanmak gerekir.

NOT: FACEBOOKTA BİZİ TAKİP EDİN

 

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN