Kars’ta Yurttaşlar Ateşle Isındı

Türkiye’nin en doğusunda bulunan illerden biri olan Kars’ta şiddetli don olayları nedeniyle hayat felç oluyor. Yolcular ısınmak için buldukları boş bir yere ateş yakarak otobüs bekliyor.

Soğuk havaların yurt genelinde çok fazla hissedilmesiyle birlikte Kars dondurucu soğuğun etkisi altında kalmaya devam ediyor. Dışarıda işlerini koşuşturan yurttaşlar, dondurucu soğuk ile mücadele ediyor.  Hayatı olumsuz etkileyen doğa olayı dondurucu soğukluk, durakta bekleyen yurttaş ve toplama merkezlerinde çıkmayı bekleyen otobüs şoförlerinin dondurucu havaya karşı aldıkları tedbir, eski çağlarda yaşayan insanların hayatını konu alan filmlerde hayata tutunma mücadelelerini akıllara getirdi. Kentin merkezinde günlük hayatı etkileyen dondurucu soğuk, yurttaşların kalın kıyafetler giymelerine rağmen dışarıda uzun süre kalmalarına müsaade etmiyor. Otobüs şoförleri ve otobüs bekleyen yayalar ateş yakarak soğuktan üşüyen ellerini ve vücutlarını ısıtma yolunu tercih ediyor.

DHA’nın haberine göre 100 adet dolmuşun sefer yaptığı Kars, belediyenin kent merkezindeki bazı bazı durakları açık bir şekilde yapmış olmasından dolayı vatandaşlar ısınmak için boş buldukları yere ateş yakıp kendilerini dolmuş bekleyerek ısıtma yolunu tercih ediyor. Öte yandan şehir dışından gelen öğrencilerin Kars soğuğuna alışamadıkları da vurgulanıyor. -20 derece soğukluğu hisseden vatandaşlar durakların kapalı olarak yapılmasını istiyor.

Belediyelerin yayaların sıklıkla durduğu duraklara özen göstermediğini anlatan yaya yurttaşlar, bu konuya özen gösterilmesi gerektiğini vurguluyor. Yurttaşlar Kayseri Erciyes Dağı’nda soğuk havadan ötürü yapılan kapalı durak modelinin karsa yapılması gerektiğini vurguluyor.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN