Karpuz ve dondurma kilo aldırır mı?

Karpuz A vitamini, B6 vitamini ve C vitamini bakımından zengin bir meyvedir. Karpuz kalori olarak da yüksek değildir. Günlük 2-3 dilim karpuz tüketimi ideal olandır.

Peki, karpuz kilo yapar mı?

Karpuz günlük tüketim miktarı aşılmadığı sürece kilo yapmaz. Fakat aşırı tüketildiğinde kan şekerinde dalgalanmalara yol açabilir. Bu da özellikle şeker hastaları için riskli bir durumdur. Eğer diyet yapıyorsanız ve kalori hesabına dikkat ediyorsanız yaklaşık 150 gram karpuz 50 kaloridir. 1 dilim ekmek yemekten daha iyidir.

Şeker sıkıntınız yoksa diyetinizde ara öğünlerde karpuz yiyerek bir öğünü geçirebilir ve günlük C vitamini ihtiyacınızın %20’sini karşılayabilirsiniz. Özellikle yaz aylarının revaçta olan meyvelerinden biri olan karpuz, vücutta kaybedilen su miktarının da önemli bir kısmını toparlamaya yardımcı olur.

Aşırı karpuz tüketilmesi midede şişkinlik, yanma gibi şikayetlere de yol açabilir. Bu yüzden mide durumunuzu da düşünerek karpuz tüketmeniz faydanıza olacaktır.

100 gram karpuz günlük A, C ve B6 vitamin ihtiyacınızın karşılanmasını sağlayacaktır.

Zayıflamak isteyenler için karpuzun zayıflatma etkisinden söz edilemez. Sadece karpuz yemek de bir hatadır. Alınan kaloriler ve harcanan enerjiler dengelenirse sağlıklı kilo verilebilir. Vücuttaki su oranını karşılayan ve yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi karpuzun besin değerlerini ve sağlık için faydalarını öğrenmek için tıklayınız : https://zayıflama.net/kac-kalori/karpuz-kalorisi-besin-degeri-kilo-aldirir-mi-diyette.html

Dondurma Kilo Yapar mı?

Yaz aylarının vazgeçilmez eğlencelerinden biri de dondurmadır. Birçok çeşidi bulunan Algida’nın Magnum çeşitleri çok tercih edilmektedir. Bunun sebeplerinden biri dondurmalarının bazılarının dışının çikolata ve badem kaplı olması, bazılarının da içlerinin çikolatalı, böğürtlenli gibi seçeneklerinin olmasıdır.

Bu dondurmalarının mini seçeneklerini de bulunmaktadır. Magnum kalorisi çeşitlerine göre farklılık göstermektedir. Özellikle diyet yapan kişilerin çoğu kalori üzerinden dondurma tercih etmektedir. Her ne kadar şekersiz, diyet dondurmalar olsa da ülkemizde bu dondurmaların tercih edilme oranı hem az hem de pahalıdır.

İnsanlar da kaliteli ve güvenilir bir dondurma olduğu için Magnum’u tercih etmektedir. Magnum kaç kalori diyenler için Magnum’un kalorilerine baktığımızda da

– Magnum Mini Classic kalorisi 140 kalori,

– Magnum Bademli 250 kalori,

– Magnum Classic 240 kalori,

– Magnum Beyaz 250 kalori,

– Magnum Fıstıklı 250 kalori,

– Mini Antep Fıstıklı da 140 kalori,

– Double Çikolata 290 kalori,

– Magnum Double Karadut & Böğürtlen 280 kaloridir.

Diyette olan bir kişinin bir öğününü dondurmayla geçirmesi kişinin tercihiyle alakalıdır. Çünkü bazı kişilerin diyetteyken şekerli ve karbonhidrat içeren yiyeceklerden uzak durmak isterler. Eğer yaz günlerinde diyetteyseniz ve canınız dondurma çekiyorsa hiç değilse Magnum Minilerden günde bir adet tüketerek kendinizi frenlemeye çalışarak diyetinize devam edebilirsiniz.

Kaynak : zayıflama.net

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN