Kantinden Alınabilecek Sağlıklı Alternatifler

Diyet İçin Okulda Ne Yemeli?

 

Okulda Diyet Nasıl Yapılır?

 

Kimileri yemekhanesi olan bir okulda eğitim görürken kimilerinin ise okulda yemek yiyebileceği tek yerdir kantin. Belirli bir diyet programına uyum sağlamaya çalışan biri için kantinden yemek yemek pek uygun olmayacaktır. Diyet yapan bir insan için en doğru seçim evden yemeğini getirmesi ve belki de sosyal medyada ‘yemeğini yanında taşı’ akımı başlatarak herkesi cesaretlendirmek olacaktır.

 

Okula Götürülebilecek Diyet Kahvaltıları

 

Kahvaltı denilince akla ilk önce yumurta gelir. Ama okula soğuyacak bir omlet götürmek ya da saklama kabının kapağını açtığınızda bütün sınıfın kokmasına neden olacak bir haşlanmış yumurta götürmek hiç de iç açıcı görünmeyebilir. Yumurtanın en kokusuz yöntemi olan yumurta ekmekleri deneyebilirsiniz. Üstelik yapımı da çok kolay. Bir diğer pratik kahvaltı ise avokado dürüm yapmaktır. Taşınması ve yapması çok kolay olmakla birlikte üstün lezzet ödülüne layık bir kahvaltıdır denilebilir. Tek bir kasede sunumuyla yoğurtlu ya da sütlü yulaf lapası taşımaya değer bir alternatif öğündür.

 

Okula Götürülebilecek Öğle Yemekleri

 

Eğer okulda yemek yemeniz gereken öğün bir öğle yemeği öğünü ise hiç kuşkusuz en güzel seçenek salata seçenekleri olacaktır. Salata deyip geçmeyin, salataları renklendirmenin ya da doyurucu hale getirmenin birçok yolu var. Tavuklu salata, köfteli salata, ton balıklı salata, mercimekli salata, nohutlu salata, lor peynirli salata bu kategorinin seçeneklerinden yalnızca birkaçıdır. Ayrıca kahvaltı önerilerini öğle yemeklerinde tüketebilir ya da lor peynirli salata önerisini kahvaltı öğününde de kullanabilirsiniz. Bir diğer opsiyon ise soğuk yemekten hoşlandığınız tam buğdaylı makarna çeşitleri olabilir. Garnitür ve yoğurtla karıştırdığınız ya da ton balığıyla sunduğunuz makarna soğuk yemeye uygun olacaktır.

 

Okula Götürülebilecek Ara Öğün Önerileri

 

Ana öğünden sonra acıkan ya da okulda yemek yemeyi sevmeyenler için ufak bir ya da iki ara öğün yapmak uygun olacaktır. Bu ara öğünler dışarıdan alacağınız meyvelerden, süt, yoğurt ya da kuru yemişlerden oluşabileceği gibi evden hazırlayabileceğiniz sağlıklı tatlılardan da oluşabilir. Örnek vermek gerekirse; doğal şeker kullanılmış yulaflı ya da tam buğdaylı kurabiyeler, tahinli pekmezli kekler, ya da bir dilim ekmeğin üzerine sürülmüş şekersiz fıstık ezmesi ve üzerine konulmuş muz dilimleri, rafine şekersiz irmik topları, hurma kayısı ve incirden oluşan mutluluk topları, smoothie ara öğünler için biçilmiş kaftandır.

 

Kantinden Alınabilecek Sağlıklı Alternatifler

 

Sürekli yanınıza alacağınız yemeği düşünmek her zaman kolay olmayabilir. Sabah erken kalkamayıp yemek yapamadığınız zamanlarda diyeti bozmak zorunda değilsiniz elbette. Kantinde de pekala sağlıklı birkaç yiyecek bulabilirsiniz. Örneğin yer fıstığı + sütlü kahve + muz, meyve + yoğurt + badem, süt \ ayran + galeta hem doyurucu hem de lezzetli bir öğün olabilir. Bu yiyeceklerle doyamayacağını düşünenler için kantin görevlisine peynirli kepekli tost yaptırmak ve bir ayranla eşlemek güzel bir seçim olacaktır.

 

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN