Kalp Krizini Önleyen Besinler

Kalp krizi özellikle kalp rahatsızlığı olan bireylerde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Ani gelen bir kalp krizi kimi zaman ölüme dahi yol açabilir. Kalp krizini önlemenin en iyi yolu ise düzenli ve dengeli beslenmektir. Mercimek bu besinlerin başında yer alır. Mercimek ana öğünlerde mutlaka yer almalıdır. Akşam yemeklerinde mercimek tüketmek kalp krizini önlemede etkili olacaktır. Kalp krizini önlemede bir diğer etkili besin ise portakaldır. Portakal vitamin deposu olması nedeniyle bir çok hastalığa karşı şifa niyetindedir. Bu özelliğinin yanı sıra kalp krizini önleyici bir etkiye de sahiptir. Bu nedenle sık sık tüketilmesinde yarar vardır.

Kalp krizi önleyici bir diğer besin de çikolatadır. Çikolatanın kişinin psikolojisini doğrudan etkilediği gözlemlenmiştir. Bunun yanısıra mutluluk verici etkisi de vardır. Kalp krizini önlemede de önemli bir besindir. Çikolatayı yeterli ve gerektiği miktarda tüketmek kalp sağlığını olumlu yönde etkiler. Kalp krizini önleyen bir başka besinde balıktır.

Balık her yönden tüketilmesi sağlığa yararlı bir besindir. Sık sık balık tüketmek beyin fonksiyonları için çok faydalıdır. Mercimek, portakal, greyfurt gibi besinler dışında havuç, rezene gibi besinlerde kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Soğan ve sarımsak da kalp sağlığı için sofradan asla eksik edilmemesi gereken besinlerdir. Fındık, fıstık, kuru üzüm gibi gıdalar da bolca tüketilmeye özen gösterilmelidir. Kuru baklagiller de kalp krizini önlemeye yardımcı olan besin grupları arasında yer alır.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN