Kalın Bağırsağı Belirtileri Nedir?

 

 

Ülseratif kolit olarak tıp dilinde bilinen adıyla kalın bağırsak ile alakalı insan sağlığını etkileyen günümüzde birbirinden farklı hastalıklar bulunur. Kalın bağırsak iltihabı olarak bildiğimiz iltihaplanma, insanda yaşam kalitesini düşüren belirtileriyle beraber pek çok sorunları da beraberinde getirmektedir. Gündelik yaşantımız içerisinde hiç beklemediğimiz bir anda bu hastalıkla alakalı bağırsakların iç yüzeyindeki ince zar olarak bildiğimiz mukoza tabakasında enfeksiyon oluşmasıyla meydana gelirler.

 

Sindirim sisteminden tutun da ağızdaki sorunlara, şişkinlik, karın ağrısı ya da pek çok sorunları da beraberinde getirmektedir. Yaşam kalitesi noktasında kolit belirtileri olarak bildiğimiz çeşitli sorunlar vardır. Bunlar arasında genelde cilt dökülmeleri, makatta oluşan akıntı ya da dışkıda kan gibi ciddi sorunlardır. Bu tip belirtiler oluştuğunda ya da benzerleri olması halinde hızlıca uzman bir hekimden yardım alarak soru ve sorunlarınıza çözüm bulabilir, çare olmasını isteyebilirsiniz.

 

Eğer kendinizi tekrardan eski sağlığına kavuşan bir birey olarak görmek istiyorsanız önce kalın bağırsak iltihabı nedir konusunda uzman bir destek alarak gerekli tedavi süreçlerinizi başlatmalısınız. Bu konuda özellikle yağlı etler ya da çeşitli baharatlı ürünleri tüketmemeye özen gösteriniz. Gün içerisinde daha çok sıvı tüketiniz. Kurutulmuş meyve, kuruyemiş türleri ya da çikolata gibi ürünler sindirim sisteminde oldukça tahriş edici ürünlerdir.

 

Bu ürünlerden uzak durarak kendinizin daha sağlıklı besinlere yönelip, sıvı tüketimini arttırmasıyla beraber tedavinize destek verici şekilde katkıda bulunacağınızı unutmamalısınız. Özel diyetlerle beraber sıvı tüketimini arttırma konusunda elbette çorba gibi öğünlerinize eklemelerde de bulunarak kalın bağırsak belirtilerine karşı acilen tedavinizi kendiniz de desteklemiş olabilirsiniz.

 

Kendinize ve beslenmenize ne kadar iyi bakarsanız, iltihaplanmadan da hızlıca kurtulabilirsiniz. Bu konuda vücutta susuzluk çekebilir, tuz miktarının düşüklüğüyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Çünkü tuz ve su kaybına neden olan şey, kolit belirtileri olan ishal olacaktır. Vücutta bu dengeyi kurmak için elbette beslenmeye ağırlık vererek dengenizi kurmalısınız.

 

Ayrıca istikrar ve devamlılık noktasında da gerekli olan kalın bağırsak iltihabı tedavisinde de en iyi şekilde sabrınıza uygun şekilde bolca su tüketimiyle beraber sizlere ilaç tedavisinde doktorunuzun sizlere sunduğu şartlarla beraber uygun ilaçları alarak tedavinizi başlatabilirsiniz.

 

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN