Kadınlarda kısırlık nedenleri nelerdir?

Çiftlerin korunmasız olarak cinsel ilişkiye girmesine rağmen çocuk sahibi olamamasına kısırlık denilmektedir. Kadın ya da erkeğin kısır sayılabilmesi için “1 yıl düzenli olarak cinsel ilişkiye girip çocuk sahibi olmaması” durumu olarak kabul edilir. Çocuk sahibi olamayan çiftlerde sorun iki partnerde olabilmekle birlikte biraz daha kadın ağırlıklıdır. Soruna göre tedavi yöntemle birlikte tedavi uygulayan çiftlerin yarısı çocuk sahibi olabilmektedir.

Kadınlarda kısırlık nedenleri nelerdir?

Anovulasyon

Anovulasyon yumurtlamanın olmaması ya da çok az olması demektir. Sık görülen kadınlarda kısırlık nedenleri arasındadır. Ovulasyon olmaması durumudur. Eğer adet düzeni 21 günden kısa 36 günden uzun şeklinde değişiyorsa, adet kanaması fazla ise Anovulasyon şüphesi olabilir. Hormon tetkikleri ve ultrason incelemesi ile kesin tespit yapılabilir. “Ovulasyon İndüksiyonu” ismi verilen bir yöntem ile tedavi edilir. Kadınlar bu şekilde kısırlık tedavisini gerçekleştirebilir. Hamile kalmak istemeyen kadınlar için ise hormonal ilaçlar ve adet düzenleyici ilaçlar ile tedavi edilir. Erkeklerde benzer fonksiyonların bozukluğu ismine ise Azospermi’dir.

Tubal Faktör

Kadınlarda kısırlığa neden olan en büyük neden tubal faktördür. Yumurtalıkta oluşan ve gelişen yumurta, döllenmesi için tüplerden geçerek rahime ulaşır. Rahimde sperm ile döllenip embriyo haline gelir. Tabul faktör probleminde ise yumurtalıkta oluşan yumurta, tüplerdeki tıkanıklık yüzünden rahime ulaşamaz. Böylece gebelik oluşmaz. Tubal faktör rahim röntgeni ile tespit edilebilir. HSG ve Laporoskopi kullanılan yöntemlerdir. Eğer tüpler çok hasar görmemişse mikro-cerrahi yöntem ile tüpler açılabilir. Tüpler hasar görmüşse tüp bebek tedavisi (ivf) uygulanabilir.

Serviks

Rahim ağzı enfeksiyonu, bozuklukları, problemleri gebeliği engelleyebilir. Bu durumlar spermin rahime ulaşmamasına neden olabilir.

Endokrin

İç salgı sistemi bozuklukları kısırlığa neden olabilir. Hormonların fazla ya da az üretimi, çikolata kisti endokrin hastalığıdır.

Belirli Neden Saptanamayanlar

Çiftlerin %15’inde kısırlığın nedeni saptanamamaktadır.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN