İtalya’ya direnemeyen Filenin Sultanları, Paulo Egonu’ya teslim oldu! | Tokyo 2020

YORUM-ANALİZ | Tokyo 2020’ye son şampiyon Çin’i devirerek başlayan A Milli Voleybol Takımımız, B Grubu’ndaki ikinci maçında İtalya’nın hücum gücüne karşılık veremeyince sahadan mağlubiyetle ayrıldı. Güçlü Çin karşısında oyunun her alanında üstün olan millilerimiz, hem İtalya’nın en etkili silahı Paulo Egonu’yu tutamadı, hem de alternatif çözümler üretmekte zorlandı.

Maç boyunca kullandığı 74 hücumun 29’unu sayıya çeviren Egonu, bu sayıların 26’sını akan oyun içindeki hücumlarda buldu. İtalya’nın oyunu Egonu’ya o kadar bağımlıydı ki, bir ara yere düşmesine rağmen arkadaşları smaç vurması için topu ona yolladı. Peki, millilerimiz bu etkili silaha neden karşı koyamadı? Egonu nasıl durdurulabilirdi? Hocamız Giovanni Guidetti’nin Ebrar Karakurt’a az süre vermesi hata mıydı?

2020-21 sezonunda CEV Şampiyonlar Ligi’nin MVP’si seçilen 22 yaşındaki Paulo Egonu, Imoco Volley’de mücadele ediyor. | Foto: Reuters

FİLE ÜSTÜNDE EGONU’YA TESLİM OLDUK

22 yaşındaki Egonu 1.93 boyunda ancak, onu özel kılan şey sıçrama yüksekliği ve kol uzunluğu. Millilerimizde Egonu’nun boyuna yakın birçok sporcu var. Ama sıçrama ve kol uzunluğu sayesinde smaçlarda 344cm yüksekliğe ulaşan Egonu’ya baraj kurabilecek blok yüksekliği takımımızda mevcut değildi. Çünkü blok yüksekliği en fazla olan oyuncumuz Meryem Boz sadece 313cm’e ulaşabiliyor. Bu durumda Egonu gibi bir oyuncuya sahip rakibi püskürtebilmek için yapılacak birkaç şey kalıyor. Blok arkasında iyi savunma, etkili servis ve sıfıra yakın bireysel hata. İtalya karşısında bu üç kritik noktayı başarılı yapamadığımız için Egonu’nun smaçlarına teslim olduk.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN