İstenmeyen Tüyler İçin Neler Yapılabilir?

Tüyler çoğu insan için sorun teşkil ediyor. İnsanlar dış görünüşlerine önem verdikleri için çıkan bu tüyler bir sorun haline geliyor. Haliyle insanlar bu tüylerden kurtulmanın yollarını arıyor.

Doğal yollarla istenmeyen tüylerden kurtulmak mümkün. Krem veya epilasyon aleti olmadığı durumlarda bu doğal yöntemlerle istenmeyen tüylerden kurtulabilirsiniz.

  1. Zerdeçal ve Gülsuyu

2 çay kaşığı zerdeçal tozu ile bir miktar gül suyuyla hamur hazırladıktan sonra tüyleri almak istediğiniz bölgeye koyun ve kurumasını bekleyin. İşlem tamamlandıktan sonra bol miktarda ılık su ile temizleyin. Haftada 1 kez uygulayarak istenmeyen tüylerden kurtulabilirsiniz.

  • Bal, Limon ve Şeker

Eşit miktarda bal, şeker ve limon suyunu birleştirdikten sonra ısıtın. Eğer çok yumuşak olduysa biraz mısır nişastası ekleyebilirsiniz. Eğer çok sert olursa su ekleyin. Soğuduktan sonra istenilen bölgeye sürün ve ince bir bezle örtün. Ters yönde hızlı bir şekilde çekin.

  • Mercimek ve Patates Ezmesi

Geceden 1 kase mercimeği ısıtın. Su haşlayacağınız patatesleri soyup ezdikten sonra tüm malzemeleri karıştırın. 4 çorba kaşığı limon suyu ile 1 çorba kaşığı bal ekledikten sonra tekrar karıştırın. İstenilen bölgeye sürün ve 20 dakika bekleyin. Ovalayarak tüylerle birlikte vücudunuzdan çıkarın.

  • Şeker, Su ve Limon

1 su bardağı şeker, çeyrek su bardağı limon suyu ve suyu tencereye atıp karıştıın. Kısık ateşte 10 ila 15 dakika kadar renk değiştirmesini bekledikten sonra kaba alıp soğumasını bekleyin. Spatula yardımı ile istenilen bölgeye uygulandıktan sonra bez veya kağıt torbalarla çekin.

  • Mısır ve Yumurta Ezmesi

1 çorba kaşığı şeker, yarım çorba kaşığı mısır nişastası ile 1 yumurtanın akını karıştırın. İstenilen bölgeye 25 dakika boyunca uygulayın. Üzerine ince bir bez koyduktan sonra tüylerin çıkış yönünün tersine doğru çekin.

  • Yulaf Ezmesi ve Limon

Bir kap içine yarım çorba kaşığı yulaf ezmesi ve 8 damla limon suyunu ekledikten sonra karıştırın. 15 ila 20 dakika boyunca beklettikten sonra ovalayarak çıkarın. Haftada 2 kez uygulayarak istenmeyen tüylerden kurtulabilirsiniz.

  • Ponza Taşı

Ponza taşını tüylerinizin üzerine sürterek istenmeyen tüylerden kurtulabilirsiniz.

  • Bal, Yoğurt ve Şeker

1 çorba kaşığı bal ve yoğurdu iyice karıştırın. Yüzünüze uyguladıktan sonra 15 dakika bekleyin. Bekletikten sonra şeker kullanarak çıkartın. Cildinizin tahriş olmasını önlemek için hafifçe ovalayın. Yıkadıktan sonra nemlendirici kullanabilirsiniz.

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için doğal yollar ve marketlerde satılan ürünleri kullanmak dışında lazer epilasyonda olabilirsiniz. Lazer, tüylerin kökünü yaktığı için tüylerin boyu mümkün mertebe kısalıyor.

Lazer epilasyon sırasında vücutta yanıklar oluşmaması için uzman kişiler tarafından yapılması gerekiyor. Aynı şekilde yanıkların önüne geçebilmek için özellikle yaz aylarında cilt bronzlaştıktan sonra yapılmaması tavsiye ediliyor. Eğer lazer epilasyon yaptırmak istiyorsanız en az 1 ay öncesinden ağda ve benzeri işlemler uygulamamanız gerektiğini unutmayın.

Kaynak: https://ankaragundem.com.tr/saglik/istenmeyen-tuylerden-kurtulma-yontemleri-nelerdir-h1798.html

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN